Morze Jońskie – żeglujemy w Grecji
29 12 2021
Morze Jońskie wraz z leżącymi na nim Wyspami Jońskimi to akwen, gdzie według nas najlepiej rozpocząć swoją przygodę z żeglowaniem w Grecji.
Co znajdziesz w tym artykule:
Położenie
Wyspy Jońskie to archipelag, który leży u zachodnich wybrzeży Grecji i graniczy na północy z południowym Adriatykiem. Niewielka część tego archipelagu leży u wybrzeży Albanii – kanał oddzielający Wyspę Korfu od wybrzeża Albanii ma tylko niecałą milę morską szerokości. Gdybyście chcieli odwiedzić Albanię, pamiętajcie, że kraj ten nie należy do Unii Europejskiej, więc obowiązkowo musicie dokonać odpraw paszportowych i celnych.
Planujesz czarter jachtu w Grecji? Te informacje mogą Cię zainteresować…
Najdalej położoną wyspą na północnym zachodzie jest Othonoi, którą od Korfu dzieli 12 mil morskich, zaś do wybrzeża włoskiego jest ich około 40. Wyspy Jońskie składają się z 7 dużych, 28 mniejszych i całego mnóstwa małych, bezludnych wysepek oraz skał.
Archipelag bywa też nazywany Heptanisa (od greckich słów hepta lub epta – oznaczającego siedem i nisos – wyspa). Nazwa ta nawiązuje do siedmiu dużych wysp: Korfu, Paxi, Levkada, Itaka, Kefalonia, Zakinthos i Kythira. Chociaż ta ostatnia również zaliczana jest do Wysp Jońskich, to geograficznie i administracyjnie nie podlega temu regionowi.
Kythira leży na południowy wschód od Peloponezu, w znacznej odległości od pozostałych Wysp Jońskich. Od leżącej w południowej części archipelagu wyspy Zakinthos na Kithirę jest ponad 150 mil morskich. W porównaniu z Morzem Jońskim – które jest łatwym akwenem dla żeglarzy – Kythira leży w rejonie, który jest jednym z najniebezpieczniejszych pod względem żeglowania miejsc w całej Grecji. Morze jest tu często bardzo wzburzone, a do tego duży ruch statków dodatkowo utrudnia żeglugę. Na szczęście reszta wysp leży w rejonie, który charakteryzuje się łagodnymi warunkami pogodowymi oraz dobrą infrastrukturą dla żeglarzy (mariny i wiele portów).
Jak już pisaliśmy, jest to wg nas zdecydowanie najlepszy akwen do rozpoczęcia przygody z żeglowaniem po wodach Grecji. Wybierając Wyspy Jońskie, pamiętajcie, że jest to bardzo popularny region wśród turystów, więc latem w miejscowościach typowo wakacyjnych jest tłoczno.
Wyspy Morza Jońskiego cechują się dużą różnorodnością, a my żeglarze możemy cieszyć się urokami tego archipelagu: pięknymi i piaszczystymi plażami, przytulnymi, starymi wioskami rybackimi, licznymi zatokami oraz ładnymi kurortami.
Stolica wyspy Korfu jest kosmopolitycznym i dużym miastem, które śmiało można porównać do innych europejskich metropolii.
Zaledwie 25 mil morskich od stolicy Kerkiry i tylko 8 mil morskich od jej południowego krańca leży maleńka wysepka Paxi, która diametralnie różni się od Korfu.
Największa wyspa archipelagu – Kefalonia jest spokojna i cicha, a Lefkada zachwyca wszystkich swoim klifowym zachodnim wybrzeżem.
Południowe wybrzeże Zakinthos natomiast od lat kojarzone jest z nocnymi imprezami. Region ten oferuje dodatkowo dla żeglarzy też coś, czego brak w pozostałej Grecji – wygodne i komfortowe mariny.
Jeśli znudzi wam się żeglowanie w Chorwacji i zapragniecie wyruszyć do Grecji, to koniecznie wybierzcie ten akwen jako pierwszy. Nie przeżyjecie takiego szoku, jak na przykład zaczynając żeglowanie od Zatoki Sarońskiej czy Cyklad, gdzie marin właściwie nie ma.
Pogoda na Morzu Jońskim
Łagodny i wilgotny klimat tego regionu spowodował, że tutejszy krajobraz znacznie różni się od tego na Morzu Egejskim. Opady są tu znacznie obfitsze, więc wyspy są zielone, a urodzajna gleba sprzyja uprawie oliwek, winorośli i cytrusów. Obfitość zieleni stwarza też bardzo dobre warunki do życia wielu gatunków zwierząt i ptaków.
Pogoda na Wyspach Jońskich – w porównaniu z opisywanymi wcześniej Cykladami – jest również zdecydowanie bardziej sprzyjająca żeglarzom. W miesiącach letnich panuje tu najczęściej słoneczna, bezdeszczowa aura z lekkimi wiatrami zachodnimi lub północno-zachodnimi, które zaczynają wiać około południa i ustają pod wieczór. Wiosną, zimą i jesienią występują również wiatry południowe.
Niestety, zmiany klimatyczne, które coraz częściej zaburzają utarte schematy pogodowe, powodują występowanie ekstremalnych wiatrów również i w tej części Grecji. We wrześniu i październiku w latach 2019 i 2020 zdarzały się tu trąby powietrzne i sztormy o sile wiatru przekraczającej 70 węzłów. Po tych wydarzeniach można było znaleźć w sieci wiele zdjęć i filmików, które pokazywały, jak wiele jachtów zostało zniszczonych. Należy więc zawsze na bieżąco śledzić prognozy pogody.
Ślady przeszłości
Zainteresowani historią znajdą na wyspach Morza Jońskiego wiele śladów przeszłości. Archeologowie odkryli, że pierwsi mieszkańcy pojawili się tutaj już w epoce kamienia łupanego, czyli jakieś 40 tys. lat p.n.e., jednak pełen rozkwit wysp nastąpił dopiero podczas panowania kultury minojskiej. Dzięki temu, że wyspy leżały na szlakach komunikacyjnych łączących Grecję z Afryką i Włochami powstawały na nich ważne ośrodki handlu. To z kolei sprawiło, że przez wieki wyspy narażone były na ataki najeźdźców, którzy chcieli przejąć panowanie w tym atrakcyjnym regionie.
W starożytności wyspy nękane były najpierw przez państwa-miasta: Korynt, Spartę i Ateny, a następnie Cesarstwo Rzymskie i Bizancjum. Później rejon ten przeszedł pod panowanie Wenecjan i stan taki trwał aż do 1797 roku, kiedy to władzę przejęli Francuzi, a po nich Brytyjczycy. Dopiero w 1864 roku wyspy weszły w skład odrodzonego państwa greckiego. Skutki mieszania się przez wieki tak różnych kultur widać dziś na każdym kroku – w architekturze, sztuce, muzyce i oczywiście w kuchni. Nie sposób nie wspomnieć o mitologii, bo to tutaj leży najbardziej mityczna grecka wyspa – Itaka, którą Homer uczynił ojczyzną Odyseusza.
Bazy czarterowe na Morzu Jońskim
Wróćmy do informacji typowo żeglarskich. Na Morzu Jońskim znajdują się dwie duże bazy czarterowe, skąd najprawdopodobniej rozpoczniecie swój rejs.
Marina Gouvia
Pierwsza to marina Gouvia leżąca na wyspie Korfu. Jest to jedna z większych greckich marin, zarządzana przez dużą firmę D-Marin, która posiada też mariny w Chorwacji, Emiratach Arabskich, Turcji i w Czarnogórze.
Mieści się tu prawie 1200 łódek, dla których obsługa mariny oferuje pełen serwis. Marina leży ok. 8 km od międzynarodowego lotniska, które obsługuje bardzo dużo lotów z całej Europy, więc nic dziwnego, że jest tak popularna wśród czarterujących jachty.
Propozycje tras z Mariny Gouvia
Startując z tej bazy, będziecie mieli do wyboru kilka ciekawych tras.
Najpopularniejsza, tygodniowa trasa to rejs wokół wyspy Korfu. Południowa część wyspy nie jest zbyt ciekawa, więc najlepiej popłynąć na leżące na południu od Korfu, wyspy Paxi i Antipaxi.
Warto też odwiedzić leżący na lądzie port Sivota.
Oczywiście obowiązkowym punktem rejsu wokół Korfu jest też stolica wyspy. Na północnym wybrzeżu wyspy znajduje się jedna z jej atrakcji – białe klify ze znanym z licznych zdjęć kanałem miłości. Północna część zachodniego wybrzeża Korfu obfituje w wiele zatok, z których najpopularniejsza jest Paleokastritsa.
Jeśli szukacie ciszy to na północ od Korfu leżą dość mało znane, niewielkie wyspy Erikousa, Othoni i Matraki.
Marina Levkas
Druga duża baza czarterowa na Wyspach Jońskich to marina Levkas (Levkada) na wyspie Levkada.
Ona również, tak jak marina Gouvia, należy do D-Marin. Minusem tej lokalizacji jest utrudniony dojazd (dolot). Najbliższe na lądzie lotnisko w Prevezie jest niewielkie i nie obsługuje tak dużo lotów jak Korfu. Trzeba się trochę natrudzić, by znaleźć sensowne połączenie.
Jednak akwen, między Levkadą a lądem, jest zdecydowanie najbezpieczniejszy, jeśli chodzi o żeglowanie. To w zasadzie wielka zatoka osłonięta od północy i zachodu wyspą Levkada, od wschodu lądem stałym, a na południu wyspą Ithaka. Taka lokalizacja (duża ilość mniejszych wysepek oraz dużo portów i zatok) powoduje, że w każdej sytuacji łatwo znaleźć miejsce schronienia.
Niestety, jest to również najbardziej zatłoczony region Grecji. Pływają tu liczne flotylle i dużo jachtów prywatnych oraz czarterowych.
Propozycje tras rejsów z Lefkady
Ale za to startując z tej bazy czarterowej Lefkas macie niezliczoną ilość możliwości tras: od najłatwiejszych – gdzie dziennie pokonujecie tylko kilka mil, przeznaczając czas na kąpiele i inne uroki Grecji, do długich – typowo żeglarskich wypraw.
Im dalej na południe popłyniecie, tym jachtów będzie mniej. Jeśli lubicie niezdeptane turystycznie miejsca, warto popłynąć na wyspę Strofades. Leżące bliżej Ithaka i Kefalonia nie są jeszcze tak popularne wśród turystów, a mają – szczególnie Kefalonia – piękne, piaszczyste plaże.
Leżąca na południu archipelagu wyspa Zakinthos jest bardzo popularna, a jej największe atrakcje: zatoka wraku, błękitna grota i Zatoka Lagana są oblegane w sezonie przez tysiące turystów.
Od niedawna można też wyczarterować łódkę w Prevezie, na lądzie. Zdarzają się też – ale sporadycznie – czartery z wysp Kefalonia i Zakinthos.
Propozycje tras rejsów one-way Lefkada – Gouvia
Bardzo ciekawą opcją jest rejs one-way z jednej bazy do drugiej. Jeśli będziecie ich szukać w ofertach specjalnych, to pamiętajcie, że ze względu na duże zainteresowanie czarterami w tym regionie zdarzają się one bardzo rzadko. Normalnie taka opcja rejsu wymaga dopłaty.
Żeglując po Morzu Jońskim, trzeba pamiętać, że ze względu na popularność regionu porty zapełniają się tu wcześnie, a i w zatokach może być kłopot z kotwiczeniem (nie ma tu jeszcze, tak jak w Chorwacji, płatnych bojek i kotwicowisk). Oczywiście dotyczy to pełnego sezonu. Część portów od niedawna oferuje możliwość wcześniejszej rezerwacji miejsc (https://www.sammyacht.com/sammy/website/).
Autorzy: Elżbieta i Piotr Kasperaszek
Od 30 lat przemierzają Grecję jachtem i nie tylko. Autorzy 7 przewodników żeglarskich o Grecji, w tym jeden „242 miejsca w Grecji, które można zobaczyć, żeglując” adresowany nie tylko dla żeglarzy oraz książki kucharskiej o kuchni greckiej. Przez wiele lat publikowali artykuły w Żaglach i Jachtingu. Pierwszy przewodnik – „Grecja, najlepsze trasy dla żeglarzy” uzyskał dwie prestiżowe nagrody: Nagrodę im. Leonida Teligi za rok 2015 oraz Nagrodę Magellana, za najlepszy przewodnik za rok 2015. Przewodnik „242 miejsca w Grecji, które można odwiedzić, żeglując” został wyróżniony przez Magazyn Literacki KSIĄŻKI, w kategorii – najlepsze publikacje turystyczne 2022 roku.
Posty w kategorii
Wybrzeże M. Jońskiego – Preveza i Zatoka Amvrakikos
Gdzie najlepiej cumować w Prevezie, co warto zwiedzić i gdzie wybrać się na kolację... więcej »
zobacz więcejKorfu
Korfu najbardziej zielona z greckich wysp ma wiele do zaoferowania żeglarzom. Sprawdź, w której... więcej »
zobacz więcejPółwysep Methana
Półwysep Methana, który znajduje się we wschodniej części Peloponezu, powstał w wyniku erupcji podwodnego... więcej »
zobacz więcej