Kos (7 dni)
Dzień 1 - Kos
Kos nazywana jest również wyspą Hipokratesa. Tuż obok portu wznoszą się ruiny zamku joannitów z charakterystycznym pierścieniem murów. Obok zamku rośnie liczący ponad 700 lat platan, pod którym zgodnie z legendą przesiadywał Hipokrates i uczył sztuki medycznej.
czytaj więcej
Dzień 2 - Nisiros
Głównym portem i stolicą wyspy jest, położone w jej północno-zachodniej części, Mandraki. Uderzająca biel tutejszych domów wspaniale kontrastuje z ciemną wulkaniczną ziemią. Ponad miastem wyłania się zamek wzniesiony przez Joannitów, a w jego sąsiedztwie, uczepiona do szczytu skały, stoi kaplica z XVII wieku, poświęcona patronce wyspy i posiadająca bogaty zbiór XVIII-wiecznych ikon. Na wyspie, w miejscowości Loutra, 1,5 km od Mandraki, znajdują się wciąż czynne gorące źródła. Wewnątrz wyspy, wśród plantacji drzew oliwnych, owocowych i winorośli, leży wioska Embrios, która słynie ze źródeł wody mineralnej. Turystów przyciąga na wyspę również wygasły wulkan Polybates. Po specjalnych schodkach możemy zejść na dno jego krateru o głębokości 30 metrów.
Dzień 3 - Kalimnos
Kalimnos położona jest na południe od siostrzanej wyspy Leros. Wyspa słynie z połowu gąbek, znajduje się tu nawet ich muzeum. Ponadto na Kalimnos można podziwiać pozostałości dawnej architektury, takie jak zamki, fortece, czy też stare kościoły. Jednak to natura, nie człowiek, uczyniła z Kalimnos raj na ziemi. Na wyspie można zwiedzać niezwykłe jaskinie, podziwiać wspaniałe krajobrazy oraz spacerować po przepięknych plażach. Obecną stolicą wyspy jest Pothia (Kalimnos). Szczególnie w pamięci zapada widok portu otoczonego jasno-kolorowymi domami, niczym scena fotelami w amfiteatrze. Przy brzegu stoi stary kościół poświęcony Chrystusowi Zbawicielowi, gdzie warto wstąpić by obejrzeć niezwykle cenne ikony. Na północ od stolicy znajduje się Perl Kastro, zwany również Zamkiem Złotych Rąk. Na uwagę zasługuje także położona w urodzajnej, pełnej drzew cytrusowych dolinie, urocza wioska Vathi.
Dzień 4 - Patmos
Do najpiękniejszych wysp Dodekanezu należy maleńka Patmos. Właśnie tutaj powstała jedna z najważniejszych ksiąg chrześcijaństwa – apokalipsa św. Jana. Na wyspie, która wpisała się w historię Kościoła, znajduje się kilkadziesiąt kościołów, kościółków i klasztorów.
Dzień 5 - Lipsi
Mała i spokojna wysepka ze wspaniałymi piaszczystymi plażami i krystalicznie czystą wodą, szczycąca się wspaniałą kuchnią, szczególnie zaś lokalnym serem z owczego i koziego mleka. Lipsi przez 566 lat, od czasów bizantyjskiego imperatora Alexiosa Komnenosa, była we władaniu mnichów z Klasztoru Patmos, który do dzisiaj zachował tutaj prawo własności. W najwyższym punkcie wyspy znajduje się kaplica Madonny Charos. Legenda głosi, że każdego roku w świąteczny dzień 24 sierpnia, w kaplicy ożywają wszystkie uschnięte kwiaty. Według mitologii Odyseusz był przetrzymywany na Lipsi przez 7 lat, gdy Kalipso rzuciła na niego urok.
Dzień 6 - Leros
Okolice otaczające Lakki i Platanos są zielone i zadrzewione. W stolicy wyspy – Platanos – mieszają się zapachy hibiscusa, jaśminu oraz oleandru. Miasto szczyci się nie tylko swoją urodą i wspaniałą fortecą, ale przede wszystkim przyjaznymi dla turystów mieszkańcami. Główny port wyspy to Lakki. Największe budynki otaczające miasto pochodzą z czasów włoskiej okupacji, kiedy zatoka pełniła rolę włoskiej bazy morskiej. Na wschodnim wybrzeżu znajdują się dwa piękne porty: Alindas i Pendeli. Położone nad piękną głęboką zatoką Alindas daje żeglarzom schronienie przed silnymi zachodnimi i południowo-zachodnimi wiatrami. Pandeli urzeka zielenią i wspaniałą otoczoną domami plażą.
Dzień 7 - Kos
Kos nazywana jest również wyspą Hipokratesa. Tuż obok portu wznoszą się ruiny zamku joannitów z charakterystycznym pierścieniem murów. Obok zamku rośnie liczący ponad 700 lat platan, pod którym zgodnie z legendą przesiadywał Hipokrates i uczył sztuki medycznej.
czytaj więcej