Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

meteo.hr najlepsza prognoza pogody dla żeglujących po Adriatyku

Meteo.hr to serwis pogodowy prowadzony przez DHMZ Chorwacką Służbę Meteorologiczną i Hydrologiczną (odpowiednik naszego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej). Dostarcza informacji na temat meteorologii, hydrologii, jakości powietrza. Wydaje ostrzeżenia i opracowuje analizy. Publikuje prognozy i badania. Meteo.hr to najlepsze źródło prognozy pogody dla żeglujących po Adriatyku.

Na co zwrócić uwagę i jak czytać prognozę pogody na stronie meteo.hr

Serwis meteo.hr prowadzony jest w języku chorwackim. Istnieje możliwość przełączenia go na język angielski (w prawym górnym rogu), ale wtedy nie wszystkie podstrony są dostępne. Poniżej linkujemy do obu wersji językowych (tam gdzie to możliwe) i omawiamy serwis w wersji desktopowej.

Ostrzeżenia / Warnings / Upozorenja

Pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę po otwarciu strony. Ostrzeżenia mają swoją zakładkę, ale pojawiają się również na stronie głównej. Znajdziemy je na czerwonym pasku wraz z symbolami, np. wiatru, deszczu czy burz – w zależności czego ostrzeżenie dotyczy.

Po otwarciu podstrony otrzymujemy szczegółowy opis ostrzeżeń prognozowanych na trzy kolejne dni. Ostrzeżenia publikowane są dla konkretnych regionów Chorwacji. Ich wagę podkreśla kolor: zielony – brak zagrożenia, żółty – duże prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznej pogody, pomarańczowy – pogoda jest niebezpieczna oraz czerwony – stan najwyższego zagrożenia.

Prognoza pogody dla małych jednostek pływających

Każdego żeglarza powinna zainteresować prognoza pogody dla małych jednostek pływających. Znajdziemy ją w górnej zakładce forecasts/prognoze – marine forecast for small crafts / Prognoza za Jadran za nauticare. Publikuje ją Morskie Centrum Meteorologiczne w Splicie. Podaje przede wszystkim kierunku i sile wiatru, stan morza oraz wysokości fal. Prognoza publikowana jest co 12 godzin (6.00, 18.00) w języku angielskim, chorwackim, niemieckim i włoskim.

Prognoza pogody / Forecast / Prognoza

Na stronie głównej meteo.hr wyświetla się prognoza pogody dla całego obszaru Chorwacji (prognoza na dziś i na jutro). Jest dość ogólna. Aby znaleźć bardziej dokładne dane, należy wybrać prognozę na najbliższe trzy dni, tzw. 3-day forecast / Prognoza 3-dana. Nie rekomendujemy prognozy 7-dniowej – jak przy wszystkich wielodniowych prognozach, zwiększa się ryzyko wystąpienia błędu w obliczeniach.

Prezentowana prognoza pogody opiera się na modelu ALADIN (Aire Limitée Adaptation dynamique Développement InterNational). Jest to numeryczny system prognozowania pogody opracowany i wykorzystywany operacyjnie przez 26 krajów zrzeszonych w konsorcjach ALADIN, LACE i HIRLAM. Prognozy modelu ALADIN/HR generują się cztery razy dziennie i z 72-godzinnym wyprzedzeniem, natomiast dane prognostyczne są dostępne co godzinę. Prognozę pogody możemy analizować w formie wykresów – meteogramu (meteograms) lub porównując mapy (charts).

3-dniowa prognoza pogody meteogram – 3-day meteograms / 3-dana meteogrami

Znajdziesz tu numeryczny wynik modelu ALADIN dla konkretnej lokalizacji. Prognoza pokazuje dane w ujęciu trzygodzinnym. Aby właściwie interpretować symbole graficzne, skorzystaj z ostatniej zakładki po prawej stronie weather symbols.

3-dniowa prognoza pogody mapy – 3-day charts / 3-dana karte

Jeśli wolisz analizować mapy, skorzystaj z zakładki charts/karte. Prognoza obejmuje wskaźniki, takie jak temperatura, zachmurzenie, opady oraz wiatr (również w podziale na regiony). Mapy generowane są co godzinę.

Prognoza dla Adriatyku / Adriatic / Nauticari

Prognoza dla Adriatyku zawiera dużo szczegółowych informacji, niestety dość ukrytych. Na początek trzeba otworzyć prognozy 3-dniową (lub 7-dniową) w dowolnej wersji (meteogram lub mapy). Prognozę dla Morza Adriatyckiego znajdziemy w menu po prawej stronie.

Pierwsza zakładka: location forecast/prognoze po lokacijama pokazuje strefę wybrzeża Chorwacji pokrytą pinezkami. Klikając w nie, otrzymamy szczegółową prognozę dla konkretnej lokalizacji. Pinezki żółte pokazują poziom chmur / opady / temperaturę / ciśnienie / siłę wiatru oraz wysokość fal. Pinezki czerwone, ustawione bliżej otwartego morza, pokazują prognozę fal (wysokość i kierunek). Prognoza ta obejmuje najbliższe trzy dni.

Warto wspomnieć, że prognoza dla Adriatyku jest wynikiem modeli numerycznych. Prognozę całkowitego zachmurzenia, sumy opadów, ciśnienia powierzchniowego oraz kierunku, prędkości i porywów wiatru oblicza się przy użyciu meteorologicznego modelu prognozowania ALADIN. Prognozę fal wylicza się przy użyciu modelu ECMWF, opracowanego przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych w Reading (Wielka Brytania). W pewnych sytuacjach może dojść do rozbieżności pomiędzy prognozami wiatru i fal, ponieważ są one prognozowane przy użyciu różnych modeli. W celu uzyskania bardziej szczegółowego obrazu prognozowanej pogody zaleca się korzystać równoległe z meteogramów, w celu szybkiego podglądu, jak i z wykresów prognostycznych (dla całego Adriatyku oraz osobno dla północnej, środkowej i południowej części).

Mapa radarowa / radar images / radarske slike

Na szczególną uwagę zasługuje mapa radarowa, która przedstawia aktualne warunki pogodowe na mapie synoptycznej. Dzięki niej można przeprowadzić dokładną analizę opadów – ich lokalizację, natężenie, kierunek oraz prędkość przemieszczania. Kolor na mapach radarowych odgrywa istotną rolę: zielony –lekkie opady, żółty i pomarańczowy – opady umiarkowane, czerwony i fioletowy – ulewy oraz burze. Więcej na temat mapy radarowej na Adriatyku znajdziesz w naszym artykule Czy pada w Chorwacji?

Mapa radarowa przydaje się szczególnie w okresie letnim, gdy na Adriatyku pojawiają się komórki burzowe. Polecamy śledzenie radaru Debeljak koło Zadaru, który ma najlepsze pokrycie Adriatyku. Poniżej wynik z radaru Uljenje rekomendowany dla okolic Dubrownika.

 

 

Posty w kategorii

Boje w Chorwacji gdzie i za ile

Kotwicowiska w Chorwacji – gdzie i za ile?

Powiedzmy wprost: ciężko sobie wyobrazić żeglowanie w Chorwacji bez kotwiczenia w zatoce. Owszem, kierujemy... więcej »

zobacz więcej
Uprawnienia żeglarskie w Chorwacji

Jakie uprawnienia żeglarskie należy posiadać w Chorwacji?

Mimo, że Adriatyk stał się morzem „pierwszego wyboru” dla polskich żaglarzy, w dalszym ciągu... więcej »

zobacz więcej

Trasa rejsu 7 dni: z Dubrownika do Czarnogóry

Rejs z Dubrownika do Czarnogóry połączy pasję do żeglowania z pierwiastkiem turystyki lądowej. Będzie... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU