Veli Lošinj
Ta niewielka miejscowość na wschodnim wybrzeżu wyspy należy do archipelagu otaczającego wyspy Cres i Lošinj. Na przekór nazwie (Veli oznacza „duże”, Mali „mały”), Veli Lošinj to mniejsza i cichsza wersja Mali Lošinj. Przy głównej drodze z Mali do Veli Lošinj rozpościerają się malownicze, zacienione przez gęsty las sosnowy, lazurowe zatoki i kamieniste plaże.
Położenie Veli Losinj
Położona jest nad dwiema zatoczkami – nad jedną z nich znajduje się ścisłe centrum miasta. Znajdziemy tu wiele malowniczych uliczek, przy których stoją wystawne, późnobarokowe i klasycystyczne wille dawnych bogaczy. Miejscowość jest miejscem pochodzenia zamożnych marynarzy, dlatego słynie z pięknych domów zdobionych bogatymi ogrodami, luksusowych willi bogatych kapitanów i zamożnych właścicieli statków. Miasto urzeka bujną roślinnością i przypomina wielki harmonijny park. Morze tutaj gra wszystkimi odcieniami błękitu.
Warte zobaczenia
Nad miastem góruje Kościół NMP z masywną kopułą i boczną dzwonnicą. Leniwie spacerując pośród willi i ogrodów, dojdziemy do nabrzeża Marszałka Tito. Kolejnym miejscem na naszej trasie jest portu, skąd możemy podziwiać barokowy kościół św. Antoniego (Crkva svetog Antuna). To tu przechowywana jest słynna rzeźba: Madonna ze Świętych autorstwa Bartolomeo Vivariniego z 1475 roku. Pierwotnie na zlecenie weneckiego senatu, dzieło było wystawiane co roku w rocznicę bitwy pod Lepanto, na cześć słynnego zwycięstwa marynarki nad Ottomanami. Tak było do czasu, aż Madonna nie została kupiona przez jedną z rodzin, tuż po upadku republiki weneckiej.
Po przeciwnej stronie portu znajduje się Centrum Morskiej Edukacji Lošinj, które słynie z ciekawych i zabawnych filmów o Adriatyku, życiu delfinów w Lošinj i Cres.
Tuż za portem, wąskie przejście prowadzi do weneckiej wieży (Kula) datowanej na 1445 r., w której obecnie mieści się niewielkie muzeum i galeria ze zbiorem map morskich, bibelotów, obrazów starych statków i innych historycznych drobiazgów.