Milna
Milna mieści się w jednej z najlepiej chronionych od wiatrów zatok na wyspie. To idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych oraz wędkowania. Okoliczne plaże otoczone z jednej strony wodami o turkusowym odcieniu, z drugiej lasami sosnowymi, są wymarzonym miejscem dla osób szukających wytchnienia od gwaru i stresu życia codziennego.
Milna – historia miasta
Historia tego zakątka sięga XVI w., kiedy to szlachecka rodzina Ciernić wybudowała twierdzę oraz kościół. Spacerując pomiędzy wąskimi uliczkami Milny warto również odwiedzić parafialny Kościół Matki Bożej Zwiastującej z końca XVIII w.. W jego wnętrzach znajdują się cenne malowidła oraz podobizna patrona miasteczka św. Klemensa. Widokówki z Milny najczęściej przedstawiają fasadę kościoła parafialnego Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny oraz dwie stojące przed nim palmy. W jego wnętrzu szczególnie wyróżnia się nastawa ołtarzowa, uważana za najpiękniejszą na całej wyspie, oraz płyta nagrobna wyrzeźbiona przez chorwackiego rzeźbiarza Ivana Rendića. Z całą pewnością na liście trzeba zobaczyć w Milnie powinna znaleźć się Anglišćina – imponująca budowla charakteryzująca się małymi i nielicznymi oknami w masywnych murach (Jej pochodzenie nie jest do końca znane. Lokalni mieszkańcy nazywają ją Anglišćina, ponieważ, jak mówi legenda, mieszkał tu niegdyś angielski lord).
W XIX w. Milna była znaczącym ośrodkiem przemysłu stoczniowego, głównie wykonując charakterystyczne drewniane łodzie dalmatyńskie bracery. Ich nazwa pochodzi od włoskiej nazwy wyspy Brač – Brazza. Do dzisiaj wzdłuż nabrzeża dominują domy armatorów z XVIII i XIX w., których żaglowce pływały po licznych morzach i oceanach.
Udogodnienia dla żeglarzy
Na żeglarzy czekają w Milnej aż trzy mariny (!).
Marina ACI Milna
W samym centrum miasta znajduje się Marina ACI Milna, która posiada 170 miejsc z muringami oraz kantor, bankomat, restaurację, kawiarnię, wypożyczalnię samochodów oraz skuterów, sklep spożywczy, stację paliw oraz szkołę nurkowania.
Stacja paliw czynna: lipiec-sierpień 7:00-19:00 Pn-Sob, 7:00-13:00 Nd, po sezonie 7:00-13:00 Pn-So
Kontakt:
Tel. 021/ 636 3066-272 (0)21 636-272
Email: m.milna@aci-club.hr
www.aci-marinas.com
Nauticki Centar Milna
Trochę dalej, obok przetwórni rybnej położona jest Marina Nauticki Centar Milna gdzie znajdziemy muringi, nowoczesne sanitariaty, prąd i wodę.
Kontakt:
+385914000487
www.yachtclubmilna.com
Marina Vlaska
Ostatnia przystań Marina Vlaska leży w niewielkiej zatoce przed Milną. Przygotowana na przyjęcie 70 jachtów o długości nie większej niż 15m. Na miejscu prąd, woda, sanitariaty.
Kontakt:
Tel/Fax.+385(0)21–636247
milna@marinavlaska.com
http://marinavlaska.eu
Latem w Milnie odbywają się liczne imprezy promujące lokalną kulturę oraz region. Jedną z najbardziej popularnych jest „Wieczór rybacki”, podczas którego można obejrzeć występy tancerzy, posłuchać miejscowych chórów oraz skosztować tradycyjnych potraw – typowych specjałów kuchni dalmatyńskiej.
Wokół Milnej
Na południowy wschód od Milnej znajduje się jedna z najciekawszych atrakcji wyspy – Pustelnia Blaca. Wybudowana została przez mnichów szukających schronienia przed Turkami, którzy w XVII w. opanowali całe Bałkany. Do Pustelni można dostać się jedynie od strony morza, co stanowi dodatkową atrakcję. Jacht zostawiamy zakotwiczony w zatoce, a następnie wspinamy się na wysokość 250m, gdzie znajduje się klasztor-muzeum. Droga nie jest trudna, można pokonać ją razem z dziećmi, ale warto zabrać ze sobą wodę. Ciekawostką jest fakt, że mnisi żyli w Pustelni niezależnie od zewnętrznego świata przez około 400 lat (Opuścili Pustelnię po II wojnie światowej). Klasztor był samowystarczalny, a produkowane w nim wino oraz oliwki były tak doskonałej jakości, że eksportowano je nawet do Wenecji.
Przejdź do sekcji