Czarter jachtów Tajlandia
Tajlandia – kraina uśmiechu.
Tajlandia, zwana często za sprawą swoich wiecznie uśmiechniętych mieszkańców Krainą Uśmiechu, to wprost wymarzone miejsce wypoczynku dla tych wszystkich, którzy swym wakacjom stawiają wysokie wymagania. Niezwykłe egzotyczna flora i fauna zachwycająca bogactwem barw i kształtów, znakomita, tradycyjna kuchnia tajska oraz otwarci i bardzo życzliwi mieszkańcy – to tylko niektóre spośród tutejszych atrakcji.
CZARTER JACHTÓW TAJLANDIA – INFORMACJE PODSTAWOWE:
Tajlandia – państwo położone w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim, kształtem przypominające głowę słonia. Długość linii brzegowej wynosi ponad 2 600 km. Wybrzeża są nizinne i silnie rozczłonkowane. Od południowego zachodu otoczona jest Morzem Andamańskim, a od południowego wschodu – Zatoką Tajlandzką. Największe wyspy to: Phuket (542 km² na Morzu Andamańskim), Ko Samui (280 km²) i Phangan (168 km² w Zatoce Tajlandzkiej).
Czarter jachtu w Tajlandii, to szansa na przeżycie wspaniałej przygody oraz okazja do poznania odmiennej od europejskiej i jakże ciekawej kultury. Najchętniej odwiedzane przez żeglarzy południowe wybrzeża Tajlandii (okolice Phuket, Krabi zatoka Phang Nga) obfitują w liczne, niezamieszkałe wyspy, których pionowe ściany wyrastają wprost z morza, piaszczyste plaże, turkusowe morze i kolorowe rafy koralowe. Tajlandia jest prawdziwym rajem na ziemi.
JĘZYK:
Językiem urzędowym jest tajski. Należy on do grupy języków tonalnych, co oznacza że ten sam wyraz wypowiedziany w odpowiedni sposób może mieć aż 5 znaczeń (!!!) Dla Europejczyka jest to bardzo trudny język. Na szczęście w powszechnie stosuje się język angielski, szczególnie w miejscach odwiedzanych przez turystów. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że pismo tajskie znacznie odbiega od alfabetu europejskiego. Należy o tym pamiętać podając np. kartkę z adresem hotelu taksówkarzowi czy kierowcy tuk-tuka.
KUCHNIA TAJLANDII:
Tradycyjna kuchnia tajska, to istne bogactwo smaków. Potrawy, podawane najczęściej z ryżem, charakteryzują się zdecydowanym smakiem: ostrym, słodkim lub kwaśnym (albo kilkoma równocześnie). Do przyrządzania dań używa się często warzyw, owoców, mleka kokosowego, trawy cytrynowej, bazylii, sosu rybnego i pasty curry. Kuchnia tajska bogata jest w świeże ryby, owoce morza (kraby, kalmary, krewetki, homary i kałamarnice) oraz drób i wołowinę. Do najbardziej popularnych potraw należą: Som Tam – pikantna sałatka z zielonej papai, yam – ułożone na liściach sałaty kawałki mięsa, ryb i warzyw, Tom Yam Goong ostro-kwaśna zupa z krewetek, Masaman Neua – wołowina w curry, Gairng Kee Ow Waan, czyli zielone curry.
Na licznych bazarach i ulicach można kupić smażone owady (głównie mrówki i koniki polne oraz szarańcze). Jest to bardziej atrakcja turystyczna niż rzeczywista kuchnia tajska – ale odważnych zachęcamy do spróbowania.
Zupełnie oddzielny rozdział w kuchni Tajskiej stanowią owoce. Tak różnorodnych, soczystych, pachnących i egzotycznych owoców trudno szukać gdzie indziej. Często obrane, ułożone na tackach i gotowe do sprzedaży stanowią idealną przekąskę w trakcie gorącego dnia. Szczególnie polecamy spróbowanie takich oryginalnych owoców jak: durian, jabłko różane, gujawa, smoczy owoc, owoce liczi, rambutan czy pamelo.
KLIMAT TAJLANDII:
Tajlandia położona jest w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego (tylko Półwysep Malajski położony jest w strefie klimatu równikowego) z trzema wyraźnymi porami roku: Pora gorąca i sucha trwa od marca do maja a temperatura może przekroczyć nawet 40˚C. Jest duszno a deszcze padają bardzo rzadko. Sporadycznie zdarzają się burze.
Pora gorąca i wilgotna trwa od czerwca do października. Temperatury w tych miesiącach spadają nieznacznie, wzrasta natomiast wilgotność powietrza (nawet do 98%). Z powodu obfitych opadów, wiele ośrodków turystycznych na wybrzeżu Andamańskim jest zamkniętych. W pozostałych częściach kraju do końca lipca pada co 2-3 dni, najczęściej po południu lub nocą. Najwięcej opadów odnotowuje się w sierpniu i we wrześniu, rzadko jednak zdarza się, żeby padało przez cały dzień. Monsuny przynoszą duże fale szczególnie na zachód i na południe od Phuket.
Pora ciepła i sucha trwa od listopada do lutego i jest najczęściej wybierana przez turystów. Temperatury są wysokie, deszcze przestają padać, a niebo jest zwykle błękitne. Szczytem sezonu o tej porze roku jest oczywiście okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Wiatry wieją najczęściej z kierunku północno-wschodniego z siłą 5 – 15 węzłów.
Dowiedź się więcej jak monsuny wpływają na pogodę w Tajlandii i jakie my mamy doświadczenie z żeglowania po tym akwenie >>> Pogoda w Tajlandii.
JAK DOJECHAĆ:
Celem naszej podróży jest wyspa Phuket gdzie znajduje się najwięcej baz czarterowych. Bezpośrednie połączenia lotnicze znajdziemy u dużych touroperatorów jak Rainbow Tours. Jest to dość drogie rozwiązanie, mocno ograniczone czasowo. Większy wybór otrzymamy decydując się na lot z przesiadką. Ze względu na wysoki poziom obsług polecamy linie lotnicze Emirates Airlines oraz Quatar Airlaines. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem (zarówno pod względem ceny biletu jak i czasu przelotu) będzie na pewno skorzystanie z usług Lufthansy, Ukrainian International Airline lub Aeroflotu. Dobrą jakość i niską cenę łączą ze sobą również linie lotnicze Air Asia łączące Bangkok z Phuket. Szczegółowych połączeń warto szukać na www.skyscanner.pl. Więcej informacji informacji na temat przelotu do Tajlandii znajdziesz na naszej stronie >>> Połączenia lotnicze do Tajlandii.
PRZEWODNIK:
Jeśli planujesz czarter jachtu w Tajlandii zachęcamy do pobrania naszego Przewodnika. Dzielimy się w nim swoim doświadczeniem z żeglowania po Morzu Andamańskim. Znajdzie tu wiele praktycznych informacji, m.in. które miejsca warto odwiedzić, co warto zobaczyć, gdzie znajdują się najlepsze kotwicowiskach, na których wyspach warto zobaczyć hongi, na co zwrócić szczególną uwagę rezerwując bilety lotnicze itp. Przewodnik bogaty jest w zdjęcia i mapki wysp.