Stari Grad
Stari Grad to malownicze miasto położone w głębokiej zatoce w północno-zachodniej części wyspy Hvar. Ulubione miejsce żeglarzy. W 2017 roku miasto było nominowane do prestiżowej nagrody European Best Destination 2017. W rywalizacji z takimi miastami jak Gdańsk, Budapeszt, Porto, Milan czy Ateny zdobył zaszczytne 8 miejsce, potwierdzając tym samym swoją atrakcyjność wśród turystów.
Atrakcje Starego Gradu
Historia miasta sięga IV w. p.n.e. W 384 r. p.n.e., w roku, w którym urodził się filozof grecki Arystoteles, Grecy z wyspy Paros przybyli na wyspę Hvar i założyli miasto Faros (dzisiejszy Stari Grad). Dziedzictwo regionu zachowane od czasów starożytności zostało uznane przez UNESCO, które w 2008 r. wpisało Równinę Starigrad na listę Światowego Dziedzictwa.
Strari Grad jest idealnym przystankiem dla osób szukających miejsca z charakterem i unikalną atmosferą, w którym historia jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Pozostałości domu romańskiego, wczesnochrześcijański kościół św. Ivana, klasztor dominikański z XV w. (w którym znajdują się stare archiwa, pokaźna biblioteka, a także zbiory malarstwa czy rzeźby), pałac poety Hektorovića, kościół parafialny św. Stjepan z początku XVII w., plac miejski Škor z przełomu XVII i XVIII w. – to tylko nieliczne przykłady, które świadczą o długiej i bardzo interesującej przeszłości miasta.
Stari Grad to idealne miejsce zarówno dla wielbicieli pieszych wędrówek, jak i miłośników wypraw rowerowych. Pobliski Półwysep Kabal, z niewielkimi zatoczkami, zachęca do poszukiwań ustronnej plaży, ale również jest świetnym miejscem do uprawiania turystyki na dwóch kółkach. Rozpoczynająca się w Starim Gradzie i wiodąca przez cały Półwysep Kabal ścieżka rowerowa zachwyciła już niejednego turystę.
Cumując w porcie Stari Grad polecamy spacer na wzgórze Glawica (111 m), skąd roztacza się piękny widok na zatokę i miasto. Najlepiej wybrać się tam o zachodzie słońca, droga zajmuje ok. 20 minut.
Udogodnienia dla żeglarzy – port miejski w Stari Grad
Żeglarze mają do swojej dyspozycji duży i nowoczesny port miejski. W ostatnim czasie nabrzeże – zarówno północne, jak i południowe – zostało poszerzone i pogłębione. Do dyspozycji żeglarzy jest blisko 100 miejsc postojowych z muringami, prądem i wodą. Głębokość ok. 2-3 metry.
Dodatkowo w centralnej części portu znajdziemy około 20 boi. Za zgodą kapitanatu, do jednej boi mogą cumować jednocześnie 2-3 jachty. Na zimę boje są usuwane.
Wraz z rozbudową portu powstały nowe toalety i natryski (zlokalizowane obok dawnego kina letniego). Niestety, jest ich mało i latem tworzą się kolejki. Ze względu na usytuowanie łazienek radzimy cumować przy południowym nabrzeżu – jeśli staniemy przy nabrzeżu północnym, do łazienek będziemy mieli ok. 1 km 😉
Port jest bardzo popularny wśród żeglarzy, dlatego w sezonie zalecamy przypłynąć tu wczesnym popołudniem. Można również próbować zrobić rezerwację – kapitanat +385 91220 0002.
Za 12m jacht zapłacimy ok 360 kun (30 kun/metr) + opłata za prąd, wodę, śmieci ok. 100 kun (7-8 kun/metr).
Port bardzo dobrze chroni podczas bory. Gdy wieje ze wschodu, występują tu silne szkwały (najczęściej gdy wieje jugo). Mistral wiejący z północnego wschodu może wywoływać falę. Zdarza się, że gdy wieje jugo poziom morza podnosi się i woda zalewa miasto.
Gdzie warto zjeść w Stari Grad
Jeśli szukacie dobrej restauracji, możemy polecić konobę Kod Barba Luke, mieszczącą się w samym centrum przy głównym deptaku. Bardzo smaczne jedzenie, świetna obsługa i dobre wino.
Inny dobry adres to Konoba Kokot , leżąca w Dol ok. 4 km od Starego Gradu (ok. 40 minut na piechotę) – domowa, prosta i bardzo smaczna kuchnia. Trochę bliżej (ok. 2 km od portu) mieści się Hora Stari Grad – duże gospodarstwo agroturystyczne z ekologicznymi produktami, gdzie można połączyć kolację z degustacją i zakupami.
Przy południowym nabrzeżu mieści się winiarnia – rozlewnia wina (od win wytrawnych po słodki „prosek”), najlepiej przyjść z własnym opakowaniem.
W miasteczku znajdziemy duży market spożywczy, targ rybny i warzywno-owocowy, liczne piekarnie.
Przejdź do sekcji