Prysznic na jachcie – czyli jak nie stracić całej wody ze zbiorników
13 12 2017
Dobra wiadomość dla osób dbających o higienę. Blisko 100% wszystkich jachtów czarterowych posiada prysznic (zazwyczaj dwa lub więcej).
Co znajdziesz w tym artykule:
Prysznic na pawęży
Prysznic na pawęży służy do spłukiwania się ze słonej wody po kąpieli. Czasem doprowadzona jest do niego tylko woda zimna, czasem zarówno zimna jak i ciepła. Najczęściej rączka prysznica wyposażona jest w przycisk (zawór), po naciśnięciu którego z prysznica wypływa strumień wody. Niektóre prysznice rufowe mają regulację wody typu „twist”.
Rączka prysznica zazwyczaj umieszczana jest we wgłębieniu na pawęży, tak, aby po użyciu można ją było w łatwy sposób schować. Niestety, po włożeniu prysznica na swoje miejsce często nieświadomie naciskamy zawór i z prysznica kapie, lub w gorszym przypadku, wypływa w sposób ciągły woda. Towarzyszy temu charakterystyczny dźwięk pracującej pompy wody słodkiej. Może się zdarzyć, że nikt z załogi tego nie zauważy. Dlatego dobrym zwyczajem jest zakręcenie zaworu na przewodzie doprowadzającym wodę do prysznica po spłukaniu się całej załogi. Zapobiegnie to opróżnieniu zbiorników z wody w najmniej oczekiwanym momencie.
Prysznic wewnątrz jachtu
Znajduje się się w pomieszczeniu toalety, lub rzadziej, w oddzielnej kabinie prysznicowej. Na pierwszy rzut oka, możesz go w ogóle nie zauważyć, ponieważ na sporej części jachtów rączka prysznica jest jednocześnie wylewką kranu. Można go wyjąć z umywalki i używać jak normalnego prysznica.
Niestety w odróżnieniu od prysznica na pawęży, woda sama nie spływa do morza. Zbiera się w małym zagłębieniu w podłodze i należy ją stamtąd odpompować. Większe i bardziej luksusowe jachty wyposażone są w automatyczne odsysanie wody spod prysznica, ale znacznie częściej pompa uruchamiana jest ręcznie za pomocą znajdującego się z kabinie prysznicowej przycisku.
Aby pompa prysznicowa była gotowa do pracy musisz włączyć ją na tablicy elektrycznej znajdującej się zazwyczaj przy stoliku nawigacyjnym. Po kąpieli należy pompę wyłączyć.
Filtr wody przed pompą prysznicową
Może się zdarzyć, że pompa prysznicowa pracuje, ale nie odsysa wody z podłogi. Powód jest najczęściej jeden – zapchany filtr przed pompą. Filtr łatwo oczyścić, jeżeli tylko wiemy gdzie się znajduje. Odkręcamy plastikową obudowę filtra, wyjmujemy i czyścimy siatkowy wkład filtra. Następnie wkład wkładamy na poprzednie miejsce i dokręcamy obudowę.
Podczas tej czynności warto zachować ostrożność. Jeżeli gwint obudowy nie zostanie odpowiednio spasowany, filtr może ulec uszkodzeniu, lub w najlepszym razie, będzie zapowietrzał pompę i woda nadal nie będzie odsysana.
Po kąpieli
Stocznie jachtowe robią wszystko, aby wnętrze jachtu cieszyło swoim wyglądem oko użytkownika. Dotyczy to również toalety/kabiny prysznicowej, dlatego wewnątrz kabiny znaleźć można sporo drewna i materiałów drewnopochodnych. Niestety nie lubią one kontaktu z wodą. Radzimy po wzięciu prysznica wysuszyć kabinę i, w miarę możliwości, zapewnić jej wentylację.
Zużycie wody
Pamiętaj, że zbiorniki wody na jachcie mają ograniczoną pojemność. Zwykle 150-600 l. W przeliczeniu na członka załogi to wcale nie jest dużo. Dlatego ważne jest, aby korzystać z wody w sposób oszczędny.
Posty w kategorii
Czarter jachtu ze skipperem
Czy myślałeś(-aś) kiedyś o wakacjach na jachcie w gronie znajomych lub rodziny? Wspólnym biesiadowaniu... więcej »
zobacz więcej5 porad dla planujących rejs z Dubrownika do Czarnogóry
Sporo żeglarzy czarterujących jacht w Dubrowniku planuje rejs na południe, do Czarnogóry. Jeśli Ty... więcej »
zobacz więcejWęzły żeglarskie – powtórka przed rejsem
To krótkie repetytorium ma Wam pomóc w przygotowaniu do sezonu żeglarskiego. Bez względu na... więcej »
zobacz więcej