Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Marina Kalamaki w Atenach

Marina Alimos zwana potocznie Mariną Kalamaki to największa i najbardziej rozpoznawalna marina w Grecji.

Położenie

Marina Alimos leży w dzielnicy Kalamaki,  w południowo-zachodniej części Aten. Jest dobrze chroniona przed silnymi wiatrami z każdego kierunku. To największa marina w Atenach, siedziba większości firm czarterowych. Do centrum Aten (m.in. do Akropolu i dzielnicy Plaka) dzieli ją dystans ok. 15 km.

Położenie 23°01’E i 37°52’ N, kanał do kontaktu z mariną: 71

Jak dojechać do mariny Kalamaki

Marina Kalamaki położona jest 35 km od Venizelos International Airport. Jest kilka sposobów na dotarcie z lotniska do mariny.

BUS: Rozwiązanie proste i najtańsze. Po wyjściu z lotniska kierujemy się na przystanek autobusowy zlokalizowany między wyjściem 4 a 5. Wsiadamy do – Express Bus X96, który kieruje się w stronę Pireusu. Autobus kursuje przez całą dobę średnio co 20-30 minut (rzadziej poza sezonem – od października do czerwca). Bilet kupujemy w kiosku obok przystanku lub u kierowcy, kosztuje 6 Euro. Podróż do mariny trwa około godziny, ale może potrwać dłużej jeśli na trasie pojawią się korki. Wysiadamy na przystanku „Edem”, około 100 metrów od wjazdu do mariny. Do kei gdzie cumują jachty czarterowe dzieli go dystans około 500 metrów (wyliczenie bardzo orientacyjne gdyż marina jest ogromna, a jachty cumują w różnych jej częściach). Z rozkładem autobusu można zapoznać się >> tutaj.

TAXI: Szybszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z taksówki. Za kurs z lotniska do mariny zapłacimy ok. 40 EUR. Jeśli nie ma korków podróż potrwa ok. 40 minut. W nocy stawka wzrasta do ok. 55 EUR. Niewątpliwym atutem taksówki jest to, że dowiezie nas prawie pod sam jacht.

METRO: Kto nie lubi jeździć autobusem może może wsiąść na lotnisku w metro i dojechać do stacji Syntagma Square w samym centrum Aten. Metro kursuje w dni powszednie co 30 minut od 06:33 do 23:33. Podróż zajmuje 40 minut. Za bilet one-way zapłacimy 10 Eur. Aby dojechać do mariny trzeba przesiąść się do tramwaju – linia w kierunku Alimos. Wysiadamy na przystanku „Edem”. Bilet zakupiony na lotnisku jest ważny 90 minut i obowiązuje na całą podróż (metro+tramwaj).

 

Marina Kalamaki Alimos Ateny

Infrastruktura

Marina posiada ponad 1000 miejsc (!) dla jachtów o długości do 40 metrów długości i maksymalnym zanurzeniu 6,5 metra. Wszystkie jachty cumują do muringów. W marinie nie wolno rzucać kotwicy. Ponieważ z roku na rok jachtów przybywa, zdarza się, że cumują jeden za drugim.

Marina jest olbrzymia. Aby pokonać dystans między najdalej wysuniętymi punktami skrajnych pirsów trzeba pokonać dystans ponad 2 kilometrów.

Keje na ogół są bardzo szerokie, ale często zastawione przez parkujące samochody, motory i prowizoryczne stanowiska techniczne. Na pirsach znajdziemy prąd i wodę.

W marinie nie ma stacji benzynowej obsługującej jachty. Aby uzupełnić paliwo korzysta się z cystern. Zwykle zamawiają je firmy czarterowe, tak aby były dostępne podczas odbioru jachtu.

Marina Kalamaki Alimos Ateny

Toalety i prysznice zlokalizowane są w dwóch miejscach (patrz mapka poniżej). Na ciepłą wodę raczej nie ma co liczyć, a ilość pryszniców nie jest wystarczająca:  5 natrysków w części damskiej na całą marinę. Standard grecki. Dodatkowe toalety i prysznice znajdziemy również w kontenerach koło baru.

Marina Kalamaki Alimos Ateny

Gdzie zrobić zakupy na jacht

Na terenie mariny nie ma żadnego marketu. Najbliższy supermarket mieści się po drugiej stronie ulicy Posidonos, na skos od wjazdu do mariny. Carrefour Deli Express otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 09:00 – 20:00 i w soboty w godz. 09:00 – 18:00. Do najbliższych kei dzieli go dystans około 700 metrów (10 min).

Jeżeli nie chcemy zakupów dźwigać na jacht możemy skorzystać z usług lokalnego marketu. W Grecji to bardzo popularne rozwiązanie.  Zazwyczaj odbywa się to w ten sposób, że na kei czeka Grek, który proponuje zrobienie zakupów w jego sklepie. W zamian oferuje darmowy transport busem w dwie strony: zabranie załogi do sklepu i odwiezienie jej wraz z zakupami na jacht.

Gdzie zjeść

W marinie znajdują się dwa bary. Skipper’s Bar leży w zachodniej części mariny. To popularne miejsce aby napić się kawy, zjeść śniadanie lub wieczorem wpaść na drinka. W weekendy, wieczorami leci muzyka na żywo. Drugi bar Dia Noche położony jest we wschodniej części mariny.

Najbardziej popularną, żeglarską knajpką leżącą obok mariny jest tawerna Vassilis – serwująca tradycyjną kuchnię grecką. Polecamy również położoną 500 metrów dalej tawernę Deniz Meze.

Marina Kalamaki Alimos Ateny

Gdzie warto popłynąć

Zatoka Sarońska jest bezpiecznym akwenem. Siła wiatru zwykle nie przekracza 4 stopni w skali Beauforta. Wiatry wieją najczęściej z północy lub północnego zachodu. Zazwyczaj żeglarze na swój pierwszy, tygodniowy rejs w Grecji wybierają Zatokę Sarońską lub Argolidzką. Doświadczeni skipperzy płyną na Cyklady, jeżeli w tym czasie nie wieje Meltemi.

Wypływając z mariny trzeba uważać na rafę Aghios Kosmas leżącą na południowy wschód od wejścia do mariny (szczególnie trudno ją zauważyć w nocy) oraz na skały Mermingia leżące ok. 7,3 km na południe do mariny Kalamaki, w kierunku przylądka Sunion.


Chcesz wiedzieć więcej? Przejdź do


Marina Kalamaki

 

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Grecja Rodos

Grecja

Rodos

Rodos przyciąga doskonale zachowaną średniowieczną starówką. Do uroczego Starego Miasta wiedzie aż dziewięć zachowanych bram połączonych ze sobą murami obronnymi... więcej »

zobacz więcej
Grecja Korfu

Grecja

Korfu

Miejscowi mówią o niej Korkyra (Kerkira), od imienia nimfy, którą uwiódł tu zakochany Posejdon. Szerokość wyspy nie przekracza na ogół... więcej »

zobacz więcej
Hydra-Grecja

Grecja

Hydra

Hydra (Grecja) – ta najładniejsza wyspa Zatoki Sarońskiej należy do najmodniejszych i najdroższych ośrodków wakacyjnych Grecji. Hydra (Idra) – to... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU