Marsaxlokk
Kolorowe maltańskie łodzie mienią się w słońcu czerwienią, żółcią i turkusem, a zapach świeżo przyrządzonej ryby przyciąga do jednej z wielu maltańskich restauracji.
Marsaxlokk to malownicza wioska rybacka położona w południowo-wschodniej części wyspy. Jej nazwa pochodzi od słów: Marsa – czyli port oraz Xlokk – południowo-wschodni wiatr.
Wizytówką tego miejsca są charakterystyczne, rybackie łodzie maltańskie. Ich kształt wywodzi się jeszcze z czasów Fenicjan. Pomalowane w intensywne kolory: żółty, niebieski i czerwony mają na dziobie zaznaczone oczy Ozyrysa (lub jak inni podają Horusa). Część z nich ma ściętą rufę.
Do Marsaxlokk warto przypłynąć w niedzielę, gdy odbywa się tu tradycyjny targ, przyciągający tłumy turystów. Można wtedy kupić świeże ryby, owoce morza, sery, oliwki, owoce i warzywa, jak również tekstylia i pamiątki. Miasto słynie z licznych restauracji i knajpek położonych wzdłuż głównego deptaka, gdzie serwuje się świeżo złowione ryby. Podobno znajdziemy tu najlepszy stosunek ceny do jakości.
Aby dotrzeć do miasta trzeba najpierw wpłynąć do Zatoki Marsaxlokk. Pierwsze wrażenie nie jest najlepsze – z prawej burty elektrownia, z lewej port przemysłowy. Im bliżej samego Marsaxlokk, tym widok staje się bardziej atrakcyjny: niska zabudowa, szeroka promenada wzdłuż morza, rząd palm i dziesiątki kolorowych łódek kołyszących się na wodzie, a w tle piaskowa bryła kościoła. Możemy kotwiczyć w zatoce lub wpłynąć do portu. Miejsca nie ma zbyt wiele i jest bardzo płytko – trzeba uważać. Nie mniej jednak, Zatoka Marsaxlokk jest dobrze osłonięta od wiatru i stanowi bardzo bezpieczne kotwicowisko nawet przy średniej sile wiatru z północnego wschodu.
Jeżeli zaplanowaliście dłuższy pobyt w Marsaxlokk, możecie wybrać się na wycieczkę (autobusem) do leżącej nieopodal jaskini Ghar Dalam. Znajdują się tu najstarsze ślady osadnictwa na Malcie. Najniżej położone warstwy jaskini pochodzą sprzed 500 000 lat