Co zabrać na rejs do Chorwacji
22 04 2019
Co znajdziesz w tym artykule:
W co spakować się na rejs?
Ze względu na ograniczoną powierzchnię bagażową jachtu, polecamy pakować się na rejs w miękką torbę lub worek żeglarski. Walizki są mało praktyczne, gdyż zajmują dużo cennego miejsca. Mogą też zniszczyć tapicerkę oraz elementy drewniane jachtu.
Najważniejsze dokumenty do zabrania
Dokumenty, które koniecznie należy zabrać ze sobą:
- dowód osobisty lub paszport (dokumenty wymagane podczas przekraczania granicy chorwackiej),
- informacje dotyczące armatora/bazy zaokrętowania,
- Boarding Pass (dokument upoważniający do przejęcia jachtu),
- patent żeglarski skippera oraz świadectwo radiooperatora – świadectwo może posiadać skipper lub członek załogi,
- dokument potwierdzający ubezpieczenie turystyczne z kontaktem do ubezpieczyciela lub karta EKUZ
- książeczkę zdrowia (istotna w przypadku dzieci).
Jeśli na rejs wybieramy się samochodem, pamiętajmy o dokumentach wozu, ubezpieczeniu, winietach (jeśli kupujemy z wyprzedzeniem), oraz o zielonej karcie jeśli podróżujemy do Dubrownika.
Co z walutą?
W Chorwacji obowiązującą walutą są kuny HRK. Kartą kredytową można płacić w większości miejsc. Liczne bankomaty pozwalają w każdej chwili pobrać gotówkę na miejscu. Wydaje się, że najmniej korzystnym rozwiązaniem jest zakup Euro w Polsce, a następnie wymiana Euro na kuny w kantorze w Chorwacji.
Pamiętaj, że przejmując jacht będziesz poproszony o zabezpieczenie kaucji za jacht kartą kredytową (chyba, że zapłaciłeś ubezpieczenie kaucji u armatora), być może będziesz również płacił za dodatkowe usługi, takie jak: silnik do pontonu, ręczniki, Wifi czy podatek turystyczny.
Aby uniknąć przewalutowania najlepiej korzystać z karty Revolut. Ta wielowalutowa karta wraz z aplikacją jest dobrym sposobem na dokonywanie tanich płatności międzynarodowych. Rozwiązanie to staje się co raz bardziej popularne – również wśród żeglarzy.
Locja
Na każdym jachcie czarterowanym znajduje się locja i komplet map. Jednak my zdecydowanie polecamy zakup przed rejsem locji „888 portów i zatok”. To najlepsza książkowa mapa wybrzeża Chorwacji (oraz Słowenii i Czarnogóry) i nieocenione źródło pomocy w trakcie czarteru. Znajdziemy tu nie tylko mapy, ale również plany portów, marin i zatok, oraz wiele bardzo przydatnych informacji. Mówiąc krótko: pozycja obowiązkowa dla żeglujących po Adriatyku. Kupując na naszej stronie „888 portów i zatok. Przewodnik po Adriatyku” dla naszych klientów dostawa kurierem gratis.
Ładowarka samochodowa
Standardowe napięcie elektryczne na jachtach żaglowych wynosi 12V (gniazdko typu „zapalniczka samochodowa”). W portach jest możliwość podłączenia jachtu do prądu na kei. Można wtedy korzystać z normalnego gniazdka (napięcie 230V). W dobie powszechnych smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych itp. podczas rejsu przydaje się ładowarka samochodowa oraz rozgałęziacz.
Ręczniki
Na jachcie zazwyczaj znajduje się koc/kołdra, prześcieradło oraz poduszka z powłoczką dla każdego z członków załogi. Większość firm czarterowych oferuje za dodatkową opłatą zestaw ręczników. Koszt zestawu dla jednej osoby wynosi w zależności od armatora 5-6 EUR. Niektóre firmy wliczają ręczniki w opłatę „transit-log” lub jak w przypadku Navigare Yachting w dodatkowo płatny pakiet „all inclusive”. Aby upewnić się, czy armator dołącza ręczniki, należy sprawdzić zapisy na umowie lub informacje o bazie. Jeśli nie mamy ręczników wliczonych w cenę czarteru, trzeba zabrać je ze sobą lub zapłacić za nie na miejscu.
Lista rzeczy do zabrania
O czym warto pamiętać podczas pakowania:
- sztormiak/inne ubranie przeciwdeszczowe ew. kalosze w bardziej deszczowych okresach,
- bluza polarowa/windstoper/sweter,
- nakrycie głowy,
- okulary przeciwsłoneczne,
- obuwie na miękkiej, jasnej podeszwie,
- spodnie-spodenki „na pokład” – kontakt odzieży z poliuretanowym uszczelniaczem stosowanym na pokładzie wykonanym z teaku, może spowodować ich zabrudzenie,
- plażowe buty gumowe (do pływania, ochrona w przypadku kontaktu z jeżowcem),
- krem z wysokim filtrem UV (najlepiej wodoodporny),
- aparat fotograficzny (z ładowarką), kamera,
- sprzęt do nurkowania, ABC, rękawki, dmuchane zabawki dla dzieci
- latarka – na przykład „czołówka”,
- baterie/akumulatorki, rozgałęziacz,
- telefon komórkowy (z włączoną usługą roamingu),
- igła i nitka,
- apteczka: bandaż, plastry, woda utleniona lub inny środek dezynfekujący, pantenol/balsam po opalaniu, leki regularnie zażywane + na chorobę morską, leki o działaniu przeciwzapalnym
- gry, karty, piłki itd.
W Chorwacji jachty wyposażone są w pościel. Kto lubi spać we własnym śpiworze, może dołączyć go do bagażu.
Zakupy na jacht
Jeśli porównamy ceny produktów spożywczych w dużych marketach w Polsce i w Chorwacji różnice nie będą duże. Należy jednak pamiętać, że ceny w mniejszych sklepach, w sklepach na wyspach (gdzie towar dowozi prom) oraz w marinach (zarówno tych na lądzie jak i na wyspach) są znacznie wyższe. Gdy chcemy zrobić zakupy na cały rejs warto podjechać samochodem do większego marketu w okolicy.
Jeśli cenimy sobie wygodę i chcemy szybko wypłynąć w rejs, możemy zamówić zakupy prosto na jacht. Na stronie www.jamyachtsupply.com mamy możliwość wybrania z ponad 10.000 produktów. Przy zamówieniu powyżej 100 EUR nie ponosimy kosztów dostawy.
Czy robimy zakupy jeszcze w Polsce, czy już w Chorwacji, warto mieć pod ręką Listę zakupów przed rejsem – artykuły spożywcze i środki czystości.
Posty w kategorii
Trasa rejsu 7 dni: z Puli do Wenecji i z powrotem
Gdy znikają kontrole graniczne, a dodatkowo wszędzie obowiązuje ta sama waluta, żeglowanie po wodach... więcej »
zobacz więcejPark Narodowy Kornati – cennik 2024
Sprawdź, ile zapłacisz za postój jachtem na terenie Parku Narodowego Kornati w sezonie 2024.... więcej »
zobacz więcejPołączenia lotnicze do Chorwacji 2024
Sprawdź rozkład lotów dla żeglarzy do Chorwacji. Bezpośrednie loty w sobotę do Zadaru, Splitu,... więcej »
zobacz więcej