Czarter jachtów – Galicja
Północno-zachodnia część atlantyckiego wybrzeża Hiszpanii, należąca do Galicji i określana mianem Rias Baixas, to wciąż mało znane miejsce do uprawiania żeglarstwa. Mimo to jesteśmy pewni, że tych, którzy postanowią je odkryć, zaskoczy liczbą atrakcji. Jachtów do czarteru jest tu stosunkowo niewiele, za to bardzo wiele pięknych kotwicowisk, które pozwolą na spędzenie wakacji z dala od śródziemnomorskich tłumów.
Największe zalety żeglowania w Galicji
Galicyjskie wybrzeże Rias Baixas jest bardzo urozmaicone. Charakteryzuje się szerokimi, głęboko w ląd wciętymi zatokami. Jego największą atrakcją jest Park Narodowy Atlantyckich Wysp Galicji, obejmujący swoim zasięgiem cztery archipelagi: Cies, Ons, Salvora i Cortegada. Wyspy wchodzące w skład Parku Narodowego są dzikie i słabo zaludnione, wiele z nich jest naturalnym siedliskiem ptaków morskich. Większość, poddana działaniom silnych wiatrów, posiada niezwykle malownicze krajobrazy. Ich zachodnie ściany wychodzące na otwarte morze tworzą majestatyczne klify. Natomiast wschodnie wybrzeże zachwyca pięknymi kotwicowiskami, piaszczystymi plażami i malowniczymi wydmami.
Park Narodowy Atlantyckich Wysp Galicji to nie jedyna atrakcja tego regionu. Poszarpane wybrzeże Galicji skrywa wiele pięknych i bezpiecznych zatok, gdzie można rzucić kotwicę. Cumując w nich warto wybrać się do jednej z wielu latarni morskich, podziwiać zachód słońca z klifów, pospacerować po plaży.
Polecamy również postój w niedrogich marinach klubowych rozsianych po całym wybrzeżu. To doskonała okazja do poznania typowych dla Galicji i pełnych uroku miasteczek rybackich, takich jak Pontevedra czy Combarro. Miłośników życia nocnego na pewno nie rozczaruje wizyta w turystycznej stolicy regionu – Sanxenxo.
A jeśli dopłyniemy do zatoki Arousa, koniecznie należy rzucić cumy w miejscowości Cambados, stolicy wina Albarino. Starówka w tym mieście została wpisana na listę dóbr kultury i szczyci się jednym z najważniejszych zespołów szlacheckich pazos w Galicji.
O czym warto pamiętać wybierając się w rejs po wybrzeżu Galicji
Kilka dodatkowych informacji:
- Żeglujemy wzdłuż wybrzeża, po szerokich i głęboko wcinających się w ląd zatokach, do których wpadają rzeki. Mają one poszerzone, lejkowate ujścia spowodowane działaniem pływów morskich. W zatokach woda słodka miesza się z wodą morską, wpływając na powstanie wyjątkowego ekosystemu, bogatego w życie morskie.
- Największą atrakcją wybrzeża są wyspy należące do Parku Narodowego Atlantyckich Wysp Galicji.
- Aby kotwiczyć na terenie parku, potrzebne jest zezwolenie, które wliczone jest w cenę czarteru.
- Mariny (najczęściej klubowe) są gęsto rozsiane po całym wybrzeżu Rias Baixas. Są dobrze wyposażone i stosunkowo tanie. Nie trzeba ich rezerwować z wyprzedzeniem.
- Nawet latem nie ma tu dużego tłoku. Statki dowożące turystów na wyspy kursują od początku czerwca do końca września, a liczbę turystów skutecznie ogranicza limitowana liczba wydawanych im zezwoleń.
- W szczycie sezonu temperatury powietrza oscylują w granicach 20-22 stopni C.
- Wybrzeże Galicji słynie z bardzo dobrej i niedrogiej kuchni, bogatej w ryby i owoce morza. Jej uzupełnieniem są wspaniałe, lokalne białe wina, najczęściej ze szczepu Albarino.
Wiatry na wybrzeżu Galicji
Na terenie wybrzeża Galicji spotykamy się z regularnymi warunkami wiatrowymi:
- Terral i virazon to najbardziej popularne wiatry w tym rejonie. Pojawiają się one rano i podczas zachodu słońca, tzw. poranna i wieczorna bryza. Wieją przez cały rok z siłą 6-12 węzłów.
- Wiosną i latem wieje północny wiatr nortada. Pojawia się popołudniami z siłą 12-18 węzłów.
- Od wiosny do jesieni bezwietrznie jest w nocy.
- Silne wiatry surada, deszcze oraz burze występują zimą, okazjonalnie wczesną wiosną.
Żeglując w Galicji trzeba pamiętać o pływach, których maksymalny skok dochodzi do 4 m.
Oferta czarterowa w Galicji
W Hiszpanii współpracujemy z niewielką, kameralną firmą Julio Verne Nautica, która specjalizuje się w czarterach jachtów, jak również w szkoleniach żeglarskich. Ich świetnie wyposażone i utrzymane jachty cumują w nowoczesnej marinie Monte Real Club Yates Baiona, ok. 40 km od miejscowości Vigo.
Do czarteru udostępnione są następujące jachty: 5 monohulli: Hanse 315 (2017), Bavaria Cruiser 34 (2017), Grand Soleil 43 (1998), Hanse 415 (2017), Dufour 430 GL (2022) oraz katamaran Lagoon 42 (2020).
Przejdź do wyszukiwarki i sprawdź naszą ofertę (pamiętaj, aby ustawić datę rejsu):
Jak dostać się do Baiony
Marina położona jest w miejscowości Baiona, ok. 40 km od Vigo, które jest dobrze skomunikowane z innymi miastami Hiszpanii i Portugalii. Aby dostać się do Vigo, możemy skorzystać z jednej z dwóch opcji:
- bezpośredni lot z Polski do Porto + pociąg Porto-Vigo/FlixBus Porto-Vigo
W sezonie 2025 linie Ryanair oferują bezpośrednie loty w soboty do Porto z Wrocławia oraz Warszawy-Modlin. Z Porto do Vigo kursuje 2 razy dziennie pociąg. Czas przejazdu wynosi ok. 3h, do pokonania mamy dystans ok. 140 km. Alternatywnym rozwiązaniem jest podróż FlixBusem. Podróż trwa ok. 2,5h i kosztuje +/- 10 eur.
- bezpośredni lot z Polski do Barcelony + lot Barcelona-Vigo
W sezonie 2025 do Barcelony w sobotę polecimy bezpośrednio np. liniami LOT z Lotniska Chopina Warszawa, ale również liniami Ryanair z Krakowa, Wrocławia, Poznania i Warszawy-Modlin. W soboty dwa razy dziennie (w sezonie) kursują samoloty Vueling Airlines do Vigo.
Z lotniska do Baiony możemy dojechać transportem publicznym lub zamówić taxi (koszt ok. 45 eur).
Trasy rejsów po Galicji
Rejs po Galicji rozpoczynamy w marinie Monte Real Club Yates Baiona. Poniżej propozycje trzech tras rejsów.
Trasa rekreacyjna (78 mil morskich)
Jej celem jest odwiedzenie wszystkich głównych wysp należących do Parku Narodowego Atlantyckich Wysp Galicji.
- Archipelag Cies
- Archipelag Cies
- Archipelag Ons
- Archipelag Salvora
- Archipelag Cortegada
- wyspa Arousa i Areoso
- powrót do bazy Baiona
Trasa ambitna (140 mil morskich)
Trasa dla bardziej doświadczonych załóg nastawionych bardziej na żeglowanie, niż zwiedzanie.
- Baiona – wyspa San Simon
- wyspa San Simon – Ria de Aldan
- Ria de Aldan – Puebla (Ria de Arousa)
- Puebla – Muros
- Muros – San Vicente do Mar
- San Vicente do Mar – Ensenada de Barra
- Baiona
Trasa pielgrzymkowa (100 mil morskich)
Trasa one-way: 4 dni na wodzie + 2 dni na lądzie. Propozycja dla załóg, które podczas tygodniowego pobytu w Hiszpanii chcą odwiedzić Santiago de Compostela i jego słynne sanktuarium.
- Baiona – San Adrian de Cobres
- San Adrian de Cobres – Sanxenxo
- Sanxenxo – Combarro
- Combarro – la Toja
- la Toja – Puebla – Villagarcia
- Padron
- Santiago de Compostela
Pobierz mapę regionu, aby zaplanować rejs >>> mapa wybrzeża Galicji
Czytaj również >>> żeglujemy w Galicji