Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Jaki będzie sezon 2023 w Chorwacji?

Chorwacja wprowadza EURO

To niewątpliwie historyczny moment – od 1 stycznia 2023 r. oficjalną walutą Republiki Chorwacji będzie euro. Wprowadzenie nowej waluty będzie przebiegać stopniowo. Od 5 września 2022 r. (do końca 2023 r.) wszystkie podmioty gospodarcze mają obowiązek podawać ceny zarówno w kunach, jak i w euro. Ma to na celu przyzwyczajenie obywateli do nowej waluty przy jednoczesnym zapobieganiu nieuzasadnionym podwyżkom cen. Kurs wymiany został ustalony na stałym poziomie: 1 EUR = 7,53450 HRK. W okresie przejściowym (od 1 do 14 stycznia 2023 r.) możliwe będzie posługiwanie się obiema walutami – kunami i euro. Od 15 stycznia 2023 r. w Chorwacji będzie obowiązywało już tylko euro.

Nie martwcie się, jeśli zostały Wam kuny z poprzednich wyjazdów do Chorwacji. Bezpłatna wymiana kun na euro będzie odbywać się przez cały 2023 rok w bankach, agencjach finansowych oraz na poczcie. Później będziecie mogli dokonać wymiany w Chorwackim Banku Narodowym (banknoty bez ograniczeń czasowych, monety do 2025 roku).

Z całą pewnością z nowej jednostki monetarnej w Chorwacji najbardziej ucieszą się obywatele państw strefy euro np. Włosi, Niemcy, Słoweńcy czy Austriacy. Dla nich zniknie konieczność wymiany waluty. Łatwo również będą mogli porównać chorwackie ceny z cenami obowiązującymi w swoich krajach.

Co ta zmiana oznacza dla nas? Wszelkie płatności związane z czarterem jachtu, jak również pobytem w Chorwacji, będziemy dokonywać w jednej walucie. Nie stracimy dzięki temu na różnicach kursowych. Środki, które pozostaną nam z wakacji w Chorwacji swobodnie wykorzystamy w innym kraju strefy euro.

banknoty euro kuny

Chorwacja wchodzi do strefy Schengen

Kolejna dobra wiadomość – od 1 stycznia 2023 r. Chorwacja wejdzie do strefy Schengen. Zniesienie kontroli granicznej oznacza, że w przyszłym sezonie z Polski na wybrzeże Adriatyku pojedziemy szybciej i bez niepotrzebnych postojów na granicy słoweńskiej czy chorwackiej.

Od 26 marca 2023 r. zniknie również kontrola paszportowa na lotniskach.

schengen

Chorwacja stawia na turystykę

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2022 r. w Chorwacji zrealizowano 10,3 mln przyjazdów i 54,3 mln noclegów, czyli o 60% więcej przyjazdów i 46% więcej noclegów, niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Porównując ten wynik z analogicznym okresem rekordowego roku 2019 zrealizowano 89% przyjazdów i 95% noclegów.

W czołówce krajów z największą liczbą noclegów w Chorwacji znajdują się: Niemcy (11,4 mln), Słowenia (6 mln), Austria (4,4 mln), Polska (3,5 mln), Czechy (3,5 mln), Słowacja (1,9 mln) oraz Wielka Brytania (1,9 mln).

Chorwacja Vis Stiniva

Ruch w turystyce przekłada się również na zainteresowanie żeglarstwem. Przychody największej sieci marin w Chorwacji – ACI Marinas z pierwszych 6 miesięcy 2022 przekroczyły o prawie 5 mln kun przychody z tego samego okresu w rekordowym roku 2019.

Wzrost przychodów z turystyki pociąga za sobą wzrost inwestycji. ACI Marinas zadeklarowały, że gdy tylko uda im się uzyskać przedłużenie koncesji, rozpoczną budowę 4 gwiazdkowych hoteli butikowych na terenie swoich marin, planują otworzyć nową marinę Porto Baroš w Rijece oraz zaangażować się w rynek czarterowy. Planowane jest utworzenie 3-4 baz czarterowych w Dubrowniku, Trogirze, Vodicach i Puli o maksymalnej pojemności 300 jednostek czarterowych, co stanowi około 10% rynku czarterowego.

aci marina milna katamaran

Czartery jachtów w Chorwacji w sezonie 2023

Wszystko wskazuje na to, że zainteresowanie Chorwacją w sezonie 2023 jeszcze się zwiększy. Wejście do strefy Schengen, wprowadzenie euro, nowy most łączący półwysep Pelješac z południową częścią Chorwacji oraz intensywne kampanie promocyjne w Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich z pewnością przełożą się na dużą liczbę turystów, w tym również żeglarzy.

Klify Park Krajoznawczy Telescica

Jednocześnie widzimy, że ceny czarterów jachtów na sezon 2023 poszły w górę. Podyktowane jest to przede wszystkim wysoką inflacją. Ceny konsumpcyjne w Chorwacji w lipcu br. wzrosły o 12,3% w porównaniu do lipca 2021 r. i jest to najwyższy wskaźnik inflacji w historii pomiarów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że inflacja przełoży się na wzrost cen marin oraz wzrost wynagrodzeń, a to w znaczący sposób wpłynie na ceny czarterów jachtów. Nie bez znaczenia jest również gwałtowny wzrost cen nowych jednostek, które opuszczają stocznie.

Jak bardzo wzrosły ceny czarterów na przyszły sezon? Blisko połowa armatorów opublikowała już swoje cenniki na sezon 2023. Porównując ceny jachtów, możemy mówić o wzroście na poziomie 10%. Pamiętajmy jednak, że cześć firm zmienia czyt. podnosi swoje cenniki w trakcie sezonu, a to oznacza możliwość dalszego wzrostu. To jeden z kilku argumentów za jak najwcześniejszą rezerwacją.

Primosten

Wczesna rezerwacja

Jeżeli jeździsz do Chorwacji regularnie, planujesz kolejny sezon żeglarski w tym kraju, masz swojego ulubionego armatora albo jacht – krótko mówiąc, wiesz czego szukasz – to nie ma na co czekać. Rezerwuj z wyprzedzeniem. Wybieraj z szerokiej oferty i ciesz się atrakcyjną ceną. Twojej uwadze polecamy szczególnie ofertę Asta Yachting, która w momencie publikacji tego artykułu nie podniosła swoich cen na sezon 2023.
Dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród rezerwujących z dużym wyprzedzeniem, powinna się cieszyć oferta firmy Pitter Yachtcharter, która ma bardzo atrakcyjne warunki płatności – tylko 10% w chwili dokonywania rezerwacji ZOBACZ SZCZEGÓŁY >

Jeśli planujesz czarter w sierpniu lub wrześniu, również rezerwuj z wyprzedzeniem. Te miesiące od lat cieszą się ogromną popularnością wśród żeglarzy. W tym sezonie, podobnie jak w ubiegłym, zainteresowanie czarterami we wrześniu było tak duże, że nie wszystkim udało się wyczarterować jacht.

Jeżeli szukasz ekonomicznego czarteru, rekomendujemy 2-3 tydzień maja – po majówce, ale jeszcze przed zmianą sezonu i podwyżką cennika. W tym okresie jest stosunkowo małe zainteresowanie czarterami, możesz robić rezerwację nawet na ostatnią chwilę i na pewno coś znajdziesz.

Dla szukających jachtu na majówkę polecamy ofertę Dream Yacht Charter z wyjątkowo atrakcyjnymi cenami przed sezonem. Warto zapoznać się z nią już teraz, bo Dream ma zwyczaj nie tylko zmniejszać wysokość upustów, ale również podnosić swój cennik w trakcie sezonu.

Zachęcamy do korzystania z naszych usług 🙂 Chętnie doradzimy w wyborze jachtu na kolejny żeglarski sezon.

Marina ACI Trogir przed burzą

 

 

Posty w kategorii

Most między wyspą Pasman i Uglian

Most Zdrelac między wyspą Paśman a Uglian – dla kogo?

Nie ma w Chorwacji drugiego mostu, który tak bardzo spędza sen z powiek firm... więcej »

zobacz więcej
za ile wynająć jacht

Ile kosztuje wynajem jachtu w Chorwacji?

Chorwacja to akwen najczęściej odwiedzany przez Polaków, ze względu na idealne warunki do spędzania... więcej »

zobacz więcej
wjazd na teren mariny Dalmacija Sukosan

Ceny parkingów w marinach w Chorwacji w sezonie 2023

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie tygodniowych cen za postój samochodu na parkingu w najbardziej popularnych marinach... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU