Lanzarote – Wyspa Ognia.
Lanzarote to najbardziej wysunięta na północny wschód wyspa archipelagu. Uznana przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Posiada Rezerwat Morski, Park Narodowy i 12 chronionych obszarów przyrody. Lanzarote jest wyspą „księżycowych” krajobrazów, której znaczną część pokrywa zastygła lawa i trzysta górujących nad nią wulkanicznych stożków. Z tego też powodu zyskała miano Wyspy ognia.
Największą atrakcją wyspy jest położony na południu wulkaniczny Park Narodowy Timanfaya o powierzchni 52 km2. Park powstał w miejscu erupcji, która miała miejsce w 1730r. i trwała 6 lat. Na jago obszarze, niecałe 3km pod powierzchnią ziemi, znajduje się płynna lawa. To dzięki niej ziemia w niektórych miejscach parku ma temperaturę około 80°C.
Erupcja wulkanu sprawiła, że większość urodzajnych terenów wyspy została pokryta lawą i pyłem. Jednak determinacja i pomysłowość mieszkańców La Geria – centralnej części wyspy – była tak ogromna, że na czarnym pustkowiu wulkanicznych pyłów powstały…winnice. Wykorzystali lawę jako surowiec i użyli jej przy uprawie. Jednak bodegi na Lanzarote w niczym nie przypominają dobrze nam znanych krajobrazów z rzędami zielonych winorośli, ciągnących się aż po horyzont. Winorośl na wyspie rośnie w zagłębieniach pozostawionych przez płynącą lawę lub w głębokich na kilka metrów dołach wykopanych w wulkanicznym pyle, ochronionych przed wiatrem niskimi, półokrągłymi murkami. Krajobraz jest niezwykły, trochę nawet surrealistyczny. Aż trudno uwierzyć, że w takich warunkach można produkować tak smaczne wino.
Północna część wyspy zdominowana jest przez wulkan La Corona. Liczne tunele i jaskinie powstałe podczas jego wybuchu zachwycą każdego turystę. Najbardziej znaną jest Jameos del Agua – jaskinia zaadoptowana przez lokalnego artystę Cesara Manrique. To właśnie dzięki jego artystycznym koncepcjom wyspa osiągnęła unikalny charakter. Namawiał do integrowania sztuki z naturą i przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju. Imponującym miejscem w Jameos del Agua jest audytorium. To miejsce o świetnej akustyce może pomieścić nawet 600 osób podczas licznych koncertów oraz przedstawień. W środku jaskini Jameos del Aqua znajduje się również zbiornik wodny wypełniony słoną, morską wodą, w której żyją miniaturowe kraby albinosy, będące symbolem jaskini.
Lanzarote to 250km wybrzeża, z czego 157km stanowią klify, a pozostałą część plaże różniące się między sobą kolorem piasku: od śnieżnobiałego na plaży Papagayo, przez żółte w Puerto del Carmen i Costa Teguise, aż do czarnych, wulkanicznych plaż na północy wyspy.
Wiatr wieje tu przez cały rok, stając się sprzymierzeńcem żeglarzy, windsurwingowców i kitsurfingowców.
Żeglując wzdłuż wybrzeży Lanzarote warto zacumować w jednym z portów: Puerto de Naos, Peurto Calero lub Marina Rubicon.