Marina ACI Slano
To jedna z najmłodszych marin należących sieci ACI. Została otwarta w 2016 roku. Rok później zdobyła drugie miejsce w plebiscycie dziennika „Jutarniji List” na najlepszą chorwacką przystań żeglarską. Marina nosi imię Veljko Barbieri – niedawno zmarłego założyciela sieci marin ACI.
Położenie
Miejscowość Slano leży na końcu głębokiej zatoki, pomiędzy półwyspem Peljesac a Dubrownikiem. Otoczona jest niewysokimi górami, porośniętymi lasem. Marina ACI położona jest w północnej-wschodniej części portu Slano. Jest dobrze osłonięta od wiatru.
Slano leży około 10 mil od wyspy Mljet. Podobny dystans dzieli je od miasta Ston, słynącego przede wszystkim z 5,5 km murów, uważanych na najdłuższy system fortyfikacji w Europie. Płynąc na południe, kolejna marina ACI znajduje się w odległości 15 mil morskich w zatoce Dubrovacka, tuż obok Dubrownika. Zatrzymując się w Slano warto zwiedzić położone tuż obok zielone Wyspy Elafickie.
Pierwsze ślady osadnictwa w okolicach Slano pochodzą z czasów starożytnych i wczesnego okresu chrześcijaństwa. Największy rozkwit miasta nastąpił pod koniec XIV wieku, gdy Slano znalazło się w granicach wolnej republiki kupieckiej ze stolicą w dzisiejszym Dubrowniku, zwanej Republiką Raguzy. W okresie tym wybudowano klasztor franciszkanów, kościół św. Hieronima, pałac Książęcy czy letnią rezydencję rodziny Ohmucevic. Obecnie Slano jest spokojną miejscowością turystyczną, która może pochwalić się czystą wodą i kilkoma ładnymi plażami.
Udogodnienia
Marina może przyjąć 193 jachtów o długości do 20m. Podobnie jak w Dubrowniku tak i tutaj wybudowano basen. W okresie letnim znajdziemy w marinie bardzo ładnie położoną restaurację Perast. Klienci oceniają ją bardzo wysoko, chwaląc zarówno za bardzo dobre jedzenie jak i obsługę. W ramach dodatkowych udogodnień oczywiście nie zabrakło w marinie: toalet i pryszniców (również w wersji dla osób niepełnosprawnych), pralni samoobsługowej, kantoru, wypożyczalni rowerów i samochodów, dostępu do WiFi. Co ciekawe, w marinie znajduje się również punkt ładowania pojazdów elektrycznych: dwie stacje elektryczne Tesla i jedna uniwersalna o mocy do 22kW.
Dodatkowo w miasteczku znajdziemy sklep spożywczy, kilka restauracji, bar Riva na plaży, piekarnię. Dobrą sławą cieszy się sezonowa restauracją rybna Mirakul położona w ogrodzie nad samym morzem. Niestety usytuowana jest dosyć daleko od Mariny (można kotwiczyć w zatoce naprzeciwko restauracji).
Atrakcje
Zatrzymując się w Slano warto odwiedzić położony 37 km dalej Dubrownik. W tym celu można skorzysta z przejazdu autokarem (przejazd zajmuje ok. 40 min, kilka połączeń w ciągu dnia), albo można wynająć samochód (w sezonie trzeba liczyć się z trudnościami w zaparkowaniu koło Starego Miasta).
Podsumowanie
Marina jest bardzo ładnie położona i sama w sobie stanowi dużą atrakcję w Slano. Wystarczy dodać, że wśród mieszkańców jest popularnym celem niedzielnych spacerów. Drewniane pomosty zostały wykończone z dużą dbałością o szczegóły. Jest kameralnie, elegancko i bardzo czysto. Dodatkowe punkty zdobywa za bardzo miły i chętny do pomocy personel.
Kto nie ma ochoty cumować w marinie ACI może zawsze stanąć w porcie miejskim w samym centrum Slano, niedaleko eleganckiego hotelu Admiral. Głębokość ok. 3 metrów (prąd, woda, muringi).
Przejdź do sekcji