Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Martynika

Jeśli chcesz zobaczyć na własne oczy egzotyczne widoki, czuć miękki piasek pod stopami i podziwiać z pokładu luksusowego jachtu przepiękne zachody słońca, Martynika jest idealnym miejscem na twój urlop. Ta pełna kontrastów wyspa określana przez tubylców jako „Madinina”, czyli „wyspa kwiatów” z całą pewnością zachwyci Cię swoją różnorodnością krajobrazu i kolorami.

INFORMACJE PODSTAWOWE:

Położona w samym sercu archipelagu karaibskiego Martynika należy do grupy Małych Antyli inaczej zwanych „wyspami nawietrznymi”. Od 1946 jest departamentem zamorskim Francji. W krajobrazie wyspy dominuje najbardziej znany i zarazem najwyższy wulkan na wyspie Montagne Pelée (1397 m n.p.m.). Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w 1929 roku.

Martynikę można podzielić na dwie części: część południową z lazurową wodą i piaszczystymi plażami oraz północną porośniętą lasami tropikalnymi. Wulkaniczny charakter wyspy, bujna tropikalna roślinność przyciąga co roku rzesze turystów.

Pierwszą stolicą wyspy było St. Pierre, w latach świetności nazywane Paryżem Małych Antyli. Wybuch wulkanu w 1902r. spowodował całkowite zniszczenie miasta i śmierć wszystkich jego mieszkańców. Obecnie funkcję stolicy pełni Fort de France.

Jednym z najchętniej odwiedzanych przez żeglarzy portów jest port Le Marin. To główne miejsce odprawy jachtów i katamaranów na Martynice, jak również główna baza firm czarterowych. Port jest duży i nowoczesny – może pomieścić ponad 200 łodzi. Znajdują się tu liczne pomosty dla przypływających jachtów, stacja paliw, dostęp do wody pitnej, supermarkety oraz restauracje sprzedające lokalne smakołyki. W Le Marin można spotkać ludzi dosłownie z całego świata. Charakterystycznym punktem Le Marin jest restauracja Mango Bay, gdzie można smacznie zjeść i skorzystać za darmo z bezprzewodowego internetu (7,00-18,00). W okolicy można odwiedzić stary kościół i cmentarz. Spragnionych słońca na pewno ucieszą okoliczne plaże. Szczególnie polecamy rajskie plaże położone w odległości około 1 Mm od Le Marin (w Cap Chevalier i Les Salines).

Martynika

WARTO WIEDZIEĆ:

Przepisy wjazdowe: Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni na terytorium Republiki Francuskiej jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. Paszport powinien być ważny jeszcze min. 6 miesięcy. Te same zasady obowiązują przy podróżach do francuskich departamentów zamorskich, tj. Gwadelupy, Martyniki, Gujany Francuskiej i Reunion.

Przylot: Wszystkie samoloty lądują na lotnisku Martinique Aimé Césaire International Airport w Le Lamentin na Martynice. Znajduje się ono na przedmieściach Fort-de-France (około 14 km od centrum). Lotnisko obsługuje linie pasażerskie, takie jak Air Antilles Express, Air Canada, Air Caraibes, Air France, American Eagle Airlines, Miami Air, WestJet a także loty czarterowe. Z Europy najlepiej na Martynikę dostać się z Francji (loty z Paryża lub Lyonu liniami Air France). Cena biletu ok. 3000 PLN. Należy przy tym pamiętać, że o ile lecąc z Warszawy do Paryża lądujemy na lotnisku Charles de Gaulle, o tyle, aby wylecieć na Martynikę, musimy dostać się na lotnisko Orly. Lot trwa ok. 9 godzin. Na Martynice cofamy zegarki o 5 godzin. Na lotnisku znajduje się posterunek policji, przechowalnia bagażu, biuro rzeczy zaginionych oraz wypożyczalnia samochodów. Nie ma publicznego środka transportu między lotniskiem a stolicą wyspy. Turyści muszą się zdecydować na taksówkę albo wypożyczenie samochodu.

Transport: Na wyspie można wynająć samochód oraz skorzystać z taksówek lub z minibusów. Koszt taksówki na trasie lotnisko Fort de France – marina Le Marin wynosi ok. 60 EUR. Czasami warto skorzystać z wynajmu samochodu np. w firmie Air Conditioned Car Rental Ltd ( www.acr-martinique.com ). Koszt wypożyczenia samochodu jest niższy od kosztu taksówki a samochód można oddać następnego dnia w Le Marin lub Fort de France.

Język: Językiem urzędowym na Martynice jest język francuski. Mieszkańcy wyspy posługują się rónież językiem kreolskim.  W turystycznych miejscach, takich jak lotnisko lub hotele można porozumieć się w języku angielskim.

Waluta: Na Martynice (w odróżnieniu od innych Wysp Zawietrznych, gdzie rządzi dolar karaibski) obowiązuje EUR. Przelicznik Euro do dolara karaibskiego wynosi: 1 EUR =  3,5 EC dolar karaibski. Wiele bankomatów pozwala pobrać gotówkę. Płatność kartą jest bardzo powszechna i honorowana przez prawie wszystkich handlowców. Jest to najbardziej praktyczny środek płatniczy.

Szczepienia i służba zdrowia: Nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, szcze-pienia nie są obowiązkowe. Koszty leczenia we Francji są bardzo wysokie (koszt wizyty u lekarza specjalisty wynosi od 30 do 70 EUR; doba leczenia w szpitalu – od 600 do 1500 EUR). THurricane holes: Na Martynice znajduje się kilka tzw. „hurricane holes”, czyli bezpiecznych zatok, gdzie można schronić się przed nadchodzącym sztormem. Są to m.in.: Cohe du Lamentin (zachodnie wybrzeże), Trois Ilets (zachodnie wybrzeże), Cul de Sac Marin (południowe wybrzeże). –>

Odprawa: Każdy jacht zatrzymujący się na Martynice zobligowany jest do dokonania odprawy paszportowej i celnej natychmiast po wpłynięciu do portu. Podczas odprawy skipper musi okazać oficjalne dokumenty jachtu (kopie nie są akceptowane), listę załogi (imię i nazwisko, numer paszportu, data i miejsce urodzenia, narodowość) wraz z paszportami. Podczas trwania odprawy uczestnicy rejsu nie mogą schodzić na ląd.

Jeżeli zamierzamy zatrzymać się na wyspie nie dłużej niż 48 godzin możemy dokonać procedury wejścia i wyjścia w tym samym momencie. Formularz odprawy celnej wypełnia się w systemie komputerowym. Koszt opłaty celnej to ok. 15 EUR, uzależniony jest od długości jachtu.  Porty, w których można dokonać odprawy to: Le Marin, St. Pierre, Fort de France, LaTrinité, Anse Mitan.

CIEKAWOSTKI:

Gommiers/yoles: Łodzie rybackie, spotykane wyłącznie na Martynice, należące do grupy tradycyjnych łodzi rybackich. Dziś wykorzystywane wyłącznie do celów sportowych. Stanowią barwny element lokalnej kultury i tradycji.Co roku w sierpniu odbywają się tygodniowe regaty Yoles wokół wyspy.

Canyoning: Wulkaniczne pochodzenie Martyniki oraz jej górzyste ukształtowanie sprawiły, iż na wyspie silnie rozwinął się canyoning. Jest to forma aktywnego wypoczynku polegająca na wspinaczce górskiej połączonej z przeprawą w górę rzeki. Grupę asekurują wyspecjalizowani przewodnicy. Podczas wejścia każdy uczestnik nosi na sobie specjalną uprząż zabezpieczającą.

Kajakarstwo: Kajakarstwo stało się bardzo popularnym sportem na Martynice, umożliwiając eksploatacje niedostępnych drogą lądową miejsc. Alkohol: Głównym towarem eksportowym wysp jest rum. Liczne gorzelnie organizują degustacje, podobnie jak winiarnie w kontynentalnej części Francji.

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Saint Vincent i Grenadyny

Karaiby

Saint Vincent i Grenadyny

Saint Vincent i Grenadyny stanowią polityczną całość, ale krajobrazowo bardzo się różnią. Każda wyspa jest niezwykła i każda posiada swój... więcej »

zobacz więcej
Martynika

Karaiby

Martynika

Jeśli chcesz zobaczyć na własne oczy egzotyczne widoki, czuć miękki piasek pod stopami i podziwiać z pokładu luksusowego jachtu przepiękne... więcej »

zobacz więcej
Czarter jachtów Karaiby pod żaglami

Karaiby

Saint Lucia

Saint Lucia to jedna z najpiękniejszych wysp karaibskich. Większość wyspy pokryta jest tropikalnymi lasami oraz plantacjami bananów, które tworzą iście... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU