Sibenik
Położenie miasta
Miasto szczególnie atrakcyjnie prezentuje się od strony wody lub w blasku wieczornych świateł. Strategiczne położenie pomiędzy Parkiem Narodowym Rzeki Krka a Parkiem Narodowym Kornaty sprawia, że Šibenik jest miejscem skąd warto rozpocząć swój rejs.
Co warto zobaczyć w Sibeniku
Wokół Šibenik powstały cztery twierdze. Jako pierwsza została wzniesiona fortyfikacja św. Michała. Znajduje się około 70 metrów na poziomem morza, górując nad Šibenicką starówką. Badania architektoniczne i archeologiczne udowodniły, że już od XI wieku wzgórze, na którym znajduje się obecnie twierdza, było ufortyfikowane. Odnowiona w 2014 r. forteca posiada muzeum i salę koncertową pod gołym niebem. To najlepszy punkt widokowy w Šibeniku i doskonałe miejsce do podziwiania zachodu słońca.
Warownia Barone leży nieopodal, zaledwie 650m dalej. Została wzniesiona w niespełna dwa miesiące przez mieszkańców Šibenika, przerażonych nadciągającą armią Ottomańską. Pomysłodawcą i osobą nadzorującą realizację projektu był Baron von Degenfeld. To on stanął na czele obrony miasta w 1646 r. i w dużym stopniu dzięki niemu Šibenik nie został zdobyty. Wdzięczni mieszkańcy na jego cześć nazwali twierdzę Barone.
Obie twierdze można zwiedzać przez cały rok kupując jeden bilet. Cena 50 Kun dorośli i 30 Kun dzieci (2017). W zależności od miesiąca twierdze udostępnione są zwiedzającym w godzinach 9.00-17.00 do 21.00.
Inną atrakcyjną warownią jest twierdza św. Mikołaja, zbudowana w połowie XVI wieku przez Wenecjan w celu ochrony przed tureckimi napadami od strony morza. Oblana z trzech stron wodą robi imponujące wrażenie. To najmocniejsza fortyfikacja na chorwackim wybrzeżu, zbudowana w większości z cegieł, gdyż ten materiał uważany był za najbardziej odporny na działanie kul. Twierdza zawdzięcza swą nazwę od klasztoru benedyktyńskiego św. Mikołaja, który wcześniej znajdował się w tym miejscu. Prowadzi do niej atrakcyjna ścieżka turystyczna wzdłuż kanału św. Antoniego. W lipcu 2017 roku twierdza została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Najcenniejszym zabytkiem w Šibeniku jest Katedra św. Jakuba wpisana w 2000 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowla jest trójnawową bazyliką z trzema absydami i kopułą. Wznoszona przez ponad 150 lat umiejętnie łączy w sobie elementy stylu gotyckiego i renesansowego. Jej wyjątkowość polega na tym, że to największy na świecie kościół zbudowany wyłącznie z kamienia bez użycia jakichkolwiek innych materiałów murarskich. Kamień sprowadzono z pobliskich wysp – szczególnie z wyspy Brać i Krk. Katedra wyróżnia się również wspaniałymi, realistycznymi 72 płaskorzeźbami w absydach przedstawiającymi głowy wybitnych obywateli Šibenika.
Miasto jest tętniącym życiem ośrodkiem artystycznym i kulturalnym. Latem przyjeżdża tu tysiące turystów aby pospacerować uliczkami starego miasta, popatrzeć z twierdzy św. Michała na zatokę i leżące w oddali morze, odpocząć nad brzegiem morza czy udać się stąd do Parku Narodowego Rzeki Krka. Lokalny targ warzywny jest swoistą atrakcją tego miejsca.
Od ponad 50 lat w Šibeniku, pod koniec czerwca, odbywa się Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy. Natomiast na początku września, w przeddzień św. Michała organizowany jest w mieście „Targ średniowiecznego Šibenika” – pokazy starego rzemiosła, występy w strojach z epoki, degustacje lokalnych specjałów.
Zwiedzając Šibenik warto odwiedzić lokalny targ warzywny. Kupimy tu świeże owoce i warzywa, a także oliwę z oliwek i miód.
Gdzie zacumować w Sibeniku
W Šibeniku można cumować przy kei miejskiej. Znajdziemy tu kilka miejsc z muringami. Głębokość ok. 3m. Bywa, że jest tu dosyć głośno. Nie ma prądu, wody ani pryszniców (toalety przy katedrze). Za to bliskie sąsiedztwo Starego Miasta, liczne kawiarnie i bary wynagradzają wszelkie niedogodności.
Kto jednak ceni sobie wygodę i komfort powinien popłynąć na południe do nowoczesnej >>> Mariny Mandalina. Znajdzie tu pełną żeglarską infrastrukturę. W sezonie wodne taxówki zapewniają transfer między Mariną a Starym Miastem w Šibeniku (50 kun/osoba). Można również skorzystać z komunikacji miejskiej lub taxówek.
Polecane restauracje w Sibeniku
Wyjątkowa pod wieloma względami Konoba / vinoteka Pelegrini, położona w cieniu katedry, oferuje dania z najwyższej półki. Oryginalna zastawa, wysublimowane smaki oraz pięknie podane potrawy to wszystko sprawia, że kolacja w tym miejscu to kulinarne przeżycie. Trzeba liczyć się z wysokimi cenami.
Innym miejscem cieszącym się dobrą sławą jest Konoba Nostalgija położona niedaleko kei miejskiej. Dania są tu proste i niewyszukane, można smacznie i niedrogo zjeść.
Przejdź do sekcji