Pogoda w Tajlandii
Pogodę w Tajlandii kształtują okresowe wiatry zwane monsunami. Podczas półroczna letniego, na skutek wysokich temperatur dochodzących do 35 stopni C, ląd bardzo mocno się ogrzewa. Powstaje nad nim niż baryczny. Ocean Indyjski, jak również Morze Andamańskie są w tym czasie znacznie chłodniejsze (ok. 28 stopni C). Nad wodą tworzy się wysokie ciśnienie. Różnica ciśnień wytwarza wiatr wiejący znad morza w kierunku lądu. Wiatr na skutek intensywnego parowania wody z ciepłego oceanu niesie ze sobą olbrzymie ilości wilgoci. Spotkaniu wysokiego ciśnienia z niskim ciśnieniem znajdującym się nad lądem towarzyszy ochłodzenie powietrza i powstanie ulewnych deszczy zwanych monsunami. W półroczu zimowym mamy sytuację odwrotną. Kontynent ochładza się nawet do -20 stopni C, rozbudowując nad sobą wyż baryczny. W tym samym czasie temperatura wody w ocenianie nie zmienia się, dlatego powstaje nad nim niż. Zimny i suchy wiatr z kierunku północno-wschodniego zwany monsunem zimowym wieje z lądu w kierunku oceanu.
W związku z tym południowa cześć Thailandii obejmująca Phuket i okolice posiada trzy pory roku:
Pora ciepła i sucha – od listopada do lutego
Szczyt sezonu turystycznego: wysokie temperatury, rzadkie opady, niższa wilgotność. Wiatry wieją najczęściej z kierunku północno-wschodniego. Siła wiatru wynosi 5-15 węzłów.
Pora gorąca i sucha – od marca do maja
Temperatury dochodzą do 40 stopni Celsjusza. Zdarzają się silne burze i ulewne deszcze, ale na ogół jest bezchmurnie.
Pora gorąca i wilgotna – od czerwca do października
Monsuny przynoszą deszcz z południowego zachodu. Najwięcej opadów jest w maju, czerwcu, wrześniu i październiku – może padać kilka dni z rzędu. W lipcu i sierpniu deszcze są zwykle krótkie i ulewne. Wilgotność utrzymuje się na poziomie 98%. Monsuny przynoszą duże fale szczególnie na zachód i na południe od Phuket.
Phuket leży na 12 stopniu szerokości geograficznej. Niezależnie od miesiąca dzień trwa tutaj 12 godzin. Średnie miesięczne temperatury niewiele się różnią. Na odczucie chłodu ma jedynie wpływ wiatr towarzyszący monsunom. Temperatura wody jest stała oscyluje wokół 28 stopni C. Przebywając długo w wodzie, warto mieć na sobie koszulkę, aby uniknąć poparzeń słonecznych.
Żeglując w Tajlandii, trzeba szczególną uwagę zwrócić na pływy półdobowe (różnica pływów dochodzi do 3 metrów), prądy pływowe (szczególnie w zatoce Phang Nga) oraz płytko położoną rafę koralową.
Tajlandię po raz pierwszy odwiedziliśmy na przełomie października i listopada. Dało się wówczas odczuć, że pora wilgotna jeszcze się nie skończyła. Na Phuket i w jej okolicach codziennie bardzo intensywnie padało. Na szczęście były to opady krótkotrwałe. Nad zatoką Phang Nga wisiały deszczowe chmury skutecznie zasłaniając słońce. Było gorąco, wilgotno i parno. Poprawa pogody nastąpiła gdy przemieściliśmy się w kierunku Krabi i Phi Phi Don. Mogliśmy wtedy cieszyć się słońcem. Nie mieliśmy prawie wcale wiatru. Dwa razy – dosłownie – na chwilę postawiliśmy żagle.
Kolejny raz byliśmy na przełomie stycznia i lutego. Temperatura była wysoka, około 30 stopni, ale za sprawą delikatnej bryzy od morza nie była męcząca. Słońce świeciło nieprzerwanie. Czasami na niebie pojawiały się niewielkie obłoki, ale deszcz nie padał ani razu. Wiatr zaczynał wiać w nocy i cichł przed południem, dlatego na żeglowanie wykorzystywaliśmy poranne godziny. Siła wiatru dochodziła do 20 węzłów.
Czerwiec nie jest miesiącem rekomendowanym do czarteru. Zwykle jest deszczowo, pochmurno i wietrznie, ale… my pod koniec czerwca trafiliśmy na wspaniałą słoneczną pogodę, w zasadzie bezchmurne niebo i pojedynczy opad deszczu.
Wydaje się, że podobnie jak w Europie pogoda jest coraz bardziej nieprzewidywalna…