Polecamy – wino Dingač
21 11 2018
Żeglując wzdłuż Chorwackiego wybrzeża staramy się zawsze łączyć rejs z degustacją specjałów lokalnej kuchni, nie zapominając oczywiście o winach. Latem, gdy temperatury oscylują wokół 30 stopni C, zazwyczaj sięgamy po lekkie, owocowe wina białe, idealne do rybnych kolacji serwowanych w kokpicie. Wiosną i jesienią z większą przyjemnością pijemy wina czerwone i wytrawne. Takim chorwackim winem, które umilało nam ostatni w tym sezonie – październikowy rejs wzdłuż wybrzeża Dalmacji – było wino Dingač.
To jedno z najbardziej znanych i cenionych win w Chorwacji. Jego nazwa pochodzi od nazwy winnicy Dingač położonej na stromych zboczach półwyspu Peljesac. Panują tu znakomite warunki do uprawy: zimy są krótkie i łagodne, a lata długie i ciepłe. Dodatkowo ostre nachylenie stoku w kierunku morza sprawia, że winorośl ma bardzo dobre nasłonecznienie. Wino wytwarzane jest tu z bardzo charakterystycznego dla tego regionu szczepu winorośli Plavac Mali, mającego bardzo długą historię.
Warunki uprawy mają niewątpliwie wpływ na kolor, zapach i smak wina. Specjaliści wyczuwają w nim delikatny aromat czereśni, kawy i wanilii, inni odnajdują w nim wyraźny smak jeżyn, poziomek i jagód. Dingač charakteryzuje się wysoką zawartością alkoholu – niemal 15%. Najlepiej sprawdza się podawane do dań z czerwonego mięsa. Doskonale podkreśla smak potraw z grilla, także ryb. Nam bardzo smakowało, także podczas samodzielnej degustacji.
Na koniec warto dodać, że pochodzenie jak i produkcja wina Dingač została zastrzeżona międzynarodowym certyfikatem. Oznacza to, że tylko wąskie grono winiarzy, spełniające wysokie standardy produkcji, może sprzedawać wino pod marką Dingač. Biorąc pod uwagę fakt, że cały proces uprawy i zbiorów odbywa się ręcznie – ukształtowanie terenu uniemożliwia jakąkolwiek mechanizację, zrozumiałe wydaje się, że nie jest to wino tanie. W markecie płaciliśmy za butelkę 0,75l ok. 80 Kun. Największą renomą cieszą się wina Dingač produkowane przez winiarnię Matusko. Wersje „premium” osiągają cenę powyżej 500 Kun za butelkę.
Planujesz rejs w Chorwacji? Sprawdź co możemy Ci zaoferować!
Posty w kategorii

Locja Chorwacji (Imray) czy 888 portów i zatok?
Gdy tylko na rynku pojawiła się długo wyczekiwana polska wersja językowa Locji Chorwacji dla... więcej »
zobacz więcej
Park Narodowy Kornati – cennik 2024
Sprawdź, ile zapłacisz za postój jachtem na terenie Parku Narodowego Kornati w sezonie 2024.... więcej »
zobacz więcej
Ceny parkingów w marinach w Chorwacji w sezonie 2023
Poniżej przygotowaliśmy zestawienie tygodniowych cen za postój samochodu na parkingu w najbardziej popularnych marinach... więcej »
zobacz więcej