Ster strumieniowy – wygodne rozwiązanie
07 04 2017
Co to jest ster strumieniowy i jak działa
Wszyscy wiemy jak uciążliwe bywają manewry w ciasnych i zatłoczonych marinach. Zdarza się, że dodatkowe utrudnienie stanowi silny boczny wiatr lub prąd wody. Dlatego, szukając udogodnień na jachtach czarterowych, szczególną uwagę warto zwrócić na STER STRUMIENIOWY.
Ster strumieniowy to turbina, umieszczona zazwyczaj w tunelu, wytwarzająca strumień wody skierowany prostopadle do osi jachtu. Ster strumieniowy wytwarza ciąg wody o sile ok. 60 – 100 kg w zależności od wielkości jachtu, odpychający dziób (lub zdecydowanie rzadziej rufę) w pożądanym przez nas kierunku. Jest tym skuteczniejszy, im umieszczony jest bliżej dziobu lub rufy.
Sterem strumieniowym operujemy za pomocą joysticka lub panelu dotykowego umieszczonego w okolicy koła sterowego.
Ster strumieniowy – o czym warto wiedzieć:
- Ster strumieniowy z łatwością wciąga śmieci i liny znajdujące się w wodzie. Przed uruchomieniem turbiny upewnijmy się, czy przy wlocie do tunelu nie znajduje się np. cuma. Może ona uszkodzić łopatki propellera.
- Ster strumieniowy pobiera prąd o natężeniu nierzadko osiągającym wartość 500A. Tak duży prąd nie jest szkodliwy dla akumulatora, tylko pod warunkiem, że pobierany jest przez krótki czas. Regułą jest, że steru strumieniowego używamy jednorazowo przez czas nieprzekraczający kilka-kilkanaście sekund.
- Steru strumieniowego używamy wyłącznie przy pracującym silniku stacjonarnym. W ten sposób wspomagamy obciążony akumulator prądem wytwarzanym przez alternator.
- Urządzenie zazwyczaj wyposażone jest w bezpiecznik topikowy oraz wyłącznik główny z bezpiecznikiem przeciążeniowym. Pierwszy zainstalowany jest zwykle w miejscu trudno dostępnym, drugi natomiast najczęściej na ściance pionowej koi. Bardzo łatwo wyłączyć go przypadkowo, więc warto sprawdzić przed manewrem, czy urządzenie ma zasilanie.
- Panel sterujący sterem strumieniowym najczęściej ma dodatkowy wyłącznik zabezpieczający przed przypadkowym użyciem. Uruchamiamy go jednoczesnym naciśnięciem dwóch przycisków znajdujących się na panelu. Po upływie określonego czasu panel samoczynnie się wyłącza.
Ponieważ na jachtach czarterowych zdarzają się nietypowe rozwiązania radzimy podczas przekazania jachtu upewnić się, gdzie zainstalowane są wyłączniki steru strumieniowego.
Ster typu Jet Thruster
Ostatnio coraz bardziej popularne są urządzenia typu Jet Thruster. Mają zastosowanie szczególnie w jachtach, na których trudno jest zmontować standardowy ster strumieniowy. Na przykład ze względu na brak miejsca na tunel o dużej średnicy lub silnik steru strumieniowego. W systemach tych turbina wodna zamontowana jest w dowolnym niemal miejscu na jachcie, natomiast strumień wody rozprowadzany jest na dziób i ewentualnie rufę za pomocą węży wysokociśnieniowych o niewielkiej średnicy.
Planujesz czarter jachtu? Zrób to z nami!
Ster strumieniowy na mniejszych jachtach
Przyzwyczailiśmy się, że ster strumieniowy można znaleźć jedynie na większych, cztero- i pięciokabinowych jachtach. A co z mniejszymi jednostkami? Obserwujemy, że z roku na rok rośnie liczba jachtów o długości poniżej 42 stóp wyposażonych w ster strumieniowy. W naszej ofercie znajduje się obecnie około 200 jachtów trzykabinowych ze sterem strumieniowym!
Wybierając jacht na wakacje, szukaj jednostek ze sterem strumieniowym. Zobacz>>> Jachty ze sterem strumieniowym w Chorwacji.
Posty w kategorii
Kaucja i ubezpieczenie kaucji
Kaucja za jacht – co to jest i ile wynosi? Kaucja za jacht to... więcej »
zobacz więcejWskazówki dla planujących swój pierwszy rejs w Tajlandii
Kilka wskazówek dla planujących swój pierwszy czarter z Phuket, czyli czego można się spodziewać... więcej »
zobacz więcejPatent żeglarski – wymagania, uprawnienia, wymiana
W znacznej części krajów europejskich od osób pływających jachtami żaglowymi i motorowymi nie wymaga... więcej »
zobacz więcej