Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Żeglujemy w Galicji

Zapewne niewielu z Was o tym miejscu słyszało, a pewnie jeszcze mniej spodziewa się, że można tam wynająć jacht i spędzić bardzo atrakcyjne wakacje. Mowa o Rias Baixas – fragmencie atlantyckiego wybrzeża leżącego na terenie Galicji. To kolejne, po Balearach i Wyspach Kanaryjskich, najlepsze miejsce do uprawiania żeglarstwa w Hiszpanii.

Galicja to region geograficzny w Hiszpanii obejmujący swoim zasięgiem najbardziej wysunięty na zachód fragment Hiszpanii. Jego ośrodek kulturalny i administracyjny znajduje się w Santiago de Compostela. Od zachodu i północy region ten oblewają wody Atlantyku, a bardzo urozmaicona linia brzegowa stwarza znakomite warunki do uprawiania żeglarstwa.

Linia brzegowa i ukształtowanie terenu

Wydawać by się mogło, że Rias Baixas będzie niedostępne, niebezpieczne, smagane wiatrem i falami zimnego Atlantyku. Nic bardziej mylnego(!). A to za sprawą dużych, osłoniętych od wiatru zatok przypominających swoim kształtem fiordy. Noszą one nazwę rias. Dodatkowo wejścia do tych zatok strzegą archipelagi wysp, takich jak Cies czy Ons. To one chronią przed falami Atlantyku i porywami silniejszego wiatru. Co więcej, na końcu zatoki spotkamy poszerzone, lejkowate ujścia rzek tzw. estuarium, które powstały w wyniku działania pływów morskich. To właśnie tu, w miejscu zbiegania się wód słonych ze słodkimi powstał wyjątkowy ekosystem, który wyróżnia się niezwykle bogatym życiem morskim.

Ria de Vigo

Klimat i wiatry

Klimat na wybrzeżu Galicji charakteryzuje się umiarkowanymi całorocznymi temperaturami, występowaniem morskiej bryzy i opadami większymi niż średnie w Hiszpanii. Tyle podają oficjalne statystyki. A jak jest w praktyce? Lato w Galicji jest suche i dość słoneczne. Temperatury utrzymują się zwykle na poziomie 20-22°C. W wyjątkowo upalne dni temperatura skacze do poziomu 24-28°C. Nie spodziewajmy się zatem upałów znanych z basenu Morza Śródziemnego. Wiosną i jesienią należy być przygotowanym na większą ilość deszczu.

Temperatura wody w Rias Baixas nie należy do najcieplejszych. W miesiącach od lipca do października osiąga średnio poziom 20°C. To cieplej niż w Bałtyku, ale chłodniej niż na Morzu Śródziemnym.

Latem możemy spodziewać się stałych wiatrów o sile 12-18 węzłów z północy i północnego wschodu. Bryza morska pojawia się około godziny 14.00. Noce są zwykle bezwietrzne.

Prądy i pływy

Prędkość prądu pływowego jest zwykle mniejsza niż węzeł. Trzeba pamiętać również o pływach o skoku na poziomie 3-4 m.


Świąteczna oferta na CZARTERY JACHTÓW

Wyjątkowe ceny + przewodnik dla żeglarzy w PREZENCIE. Tylko do końca roku!


Największa atrakcja regionu – Park Narodowy Atlantyckich Wysp Galicji

Żeglując po wspomnianych powyżej zatokach, takich jak Ria de Arousa, Ria de Pontevedra czy Ria de Vigo nie sposób ominąć największej atrakcji tego regionu – Parku Narodowego Atlantyckich Wysp Galicji. W jego skład wchodzą aż cztery archipelagi.

Najpiękniejszy z nich to archipelag Cies. Składa się on z trzech wysp: Monteagudo, Monte Faro oraz San Martiño. Każda z nich posiada przepiękne plaże z krystalicznie czystą wodą i drobnym, białym piaskiem. Największą i najbardziej malowniczą plażą jest Praia de Rodas, która została okrzyknięta najpiękniejszą plażą świata w 2007 roku przez brytyjski dziennik The Guardian.

słynna plaża Rodas

Drugim bardzo ciekawym archipelagiem jest archipelag Salvora. Pierwsze odnalezione ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z IX wieku. Salvora, wielokrotnie plądrowana przez Saracenów, była przez długi czas siedzibą piratów. Ostatni mieszkańcy opuścili ją w 1972 r. Kotwiczyć można przy „karaibskiej” plaży Praia do Castelo na południowo-wschodnim brzegu wyspy. Prowadzi stamtąd pieszy szlak na zachód wyspy, aż do latarni morskiej i drugi na północ, w kierunku plaży Praia dos Bois. Salvora, podobnie jak inne wyspy parku, jest miejscem lęgowym wielu ptaków morskich. Znajdziemy tu również dziko żyjące konie.

kaplica i ruiny twierdzy na wyspie Salvora

Warto również wspomnieć o archipelagu Ons z pięknym kotwicowiskiem przy plaży Praia de Melide na północno-wschodnim brzegu wyspy. Trzeba go odwiedzić nie tylko dla fantastycznych widoków, jakie rozpościerają się z punktu widokowego na południowym krańcu wyspy Ons, ale również w celu degustacji galicyjskiej kuchni w wiosce Almacen. Wyspa Ons słynie również z jaskiń morskich, zwane po galicyjsku „furnas”.

Czwarty najmniejszy to archipelag Cortega. W przeciwieństwie do pozostałych, nie jest wystawiony na działanie fal Atlantyku, ale głęboko schowany w Zatoce Arousa. Porasta go największy w Hiszpanii las laurowy, zwany inaczej lasem wawrzynowym. Wśród bujnej roślinności nadal można znaleźć pozostałości domów osadników, XIX-wieczny dwór, stajnie, studnie i szpital zbudowany w XVII wieku, a później wykorzystywany jako dom dla trędowatych.

klify na wyspach cies
zachodnie wybrzeże wyspy Cies

Dla kogo czarter jachtu w Galicji?

Dla osób, które cenią sobie żeglowanie bez tłumów

Bardzo ograniczona liczba jachtów do wynajęcia i pojedyncze firmy czarterowe sprawiają, że nie jest tu tłoczno. Nawet w szczycie sezonu nie trzeba martwić się o miejsce na kotwicowisku. Co więcej, nie trzeba również z wyprzedzeniem rezerwować miejsca w marinach. Latem liczba odwiedzających wyspy Parku Narodowego jest skutecznie ograniczana liczbą wydanych zezwoleń. W ten sposób udaje się z powodzeniem zachować dziewiczy charakter archipelagów.

wyspa Areoso z góry
wyspa Areoso

Dla miłośników przyrody, spektakularnych widoków i ptaków

Park Narodowy Atlantyckich Wysp Galicji to miejsce wyjątkowe. Z jednej strony imponujące, poszarpane klify, z drugiej bajkowe plaże jak z filmu o Piratach z Karaibów. Do tego mnóstwo ptaków. Wyspy Cies to jedno z największych siedlisk mewy żółtej. To również fantastyczne miejsce do obserwacji gwiazd. Znakomita widoczność oraz brak bliskich źródeł światła zachęcają do nocnego wpatrywania się w niebo.

mewa żółta na wyspie Cies

Wyspy Cies słyną również ze zjawiska bioluminescencji. Występuje ono podczas rozkwitu planktonu, który wytwarza niebieską poświatę wody widoczną jedynie w nocy. Jest to mechanizm obronny planktonu przed potencjalnymi drapieżnikami. Potocznie zjawisko to nazywane jest zorzą morską i można je zaobserwować tylko w nielicznych miejscach na świecie.

Dla pasjonatów dobrej kuchni

W Galicji uprawa winogron i produkcja wina odbywa się od czasów rzymskich. Obecnie na terenie Rias Baixas znajdziemy tysiące małych winnic i ponad sto winiarni, które sławę zawdzięczają lokalnemu, białemu szczepowi Albariño. Wino jest rześkie, owocowe, idealne na wakacje.

winnice arousa
winnice na wyspie Arousa

A mówiąc o winie, trzeba koniecznie wspomnieć o hiszpańskim tapas – niewielkich przekąskach serwowanych na zimno lub ciepło do zamawianego alkoholu. Specjalnością Galicji są małe, zielone papryczki Pimientos de Padron smażone na głębokim oleju i obsypane solą. W podobny sposób przyrządzane są również małe sardele, zwane tu boqueroles. Typową dla Galicji odmianą tapas są pinchos, czyli przekąski przygotowywane na kromce chleba i spięte wykałaczką.

Żeglując w Galicji warto spróbować skorupiaków percebes, nazywanych również palcami Lucyfera. Wyglądają okropnie, ale smakują obłędnie. Ponieważ bardzo trudno się je zbiera i nie są powszechnie dostępne, potrafią kosztować blisko 100 euro za kg w restauracji (ok. 25 eur za kg na targu rybnym). Mówi się, że percebes to kwintesencja galicyjskich owoców morza.

Inne tradycyjne, warte polecenia danie z Galicji to pulpo a la gallega, czyli gotowana ośmiornica skropiona oliwą z oliwek i posypana solą morską oraz papryką.

Dla szukających regionu z dobrym stosunkiem jakości do ceny

Żeglując po regionie Rias Baixes mamy do dyspozycji bardzo wiele bezpłatnych kotwicowisk, również tych leżących na terenie Parku Narodowego. Zezwolenie do przebywania na terenie parku jest wliczone w cenę czarteru. Można również korzystać z bardzo rozbudowanej sieci portów klubowych. Postój niewielkim 37-stopowym jachtem to wydatek rzędu 40 eur.

Portonovo

W większości miasteczek rano odbywają się targi rybne, gdzie można zaopatrzyć się w świeże ryby i owoce morza, w bardzo rozsądnych cenach. Szeroki wybór restauracji oraz typowych dla Hiszpanii barów z tapas pozwala na znalezienie oferty zróżnicowanej cenowo.

Krótkie podsumowanie

Wybrzeże Galicji ma absolutnie wszystko, co zachwyci żeglarzy: niezawodną bryzę, ciepłą ale nie upalną pogodę, dobre schronienie przy każdym wietrze, mnóstwo przyjaznych portów z dobrą infrastrukturą, oszałamiające kotwicowiska i piękne krajobrazy. Do tego wspaniałe jedzenie i wino oraz znakomity stosunek jakości do ceny. To trzeba poczuć na własnej skórze(!).

Sprawdź ofertę czarteru jachtu w Galicji i poznaj proponowane trasy rejsów >>> czarter jachtów – Galicja.

 

 

Posty w kategorii

Kotwiczenie

Stawanie na kotwicy / kotwiczenie

Czynnością, którą podczas rejsu po Morzu Śródziemnym wykonujemy często jest stawanie i odchodzenie z... więcej »

zobacz więcej

Nowa wyszukiwarka jachtów – już działa!

Sprawdź naszą nową wyszukiwarkę czarterów! Mnóstwo przydatnych informacji, nowe filtry, wiarygodne opinie o armatorach... więcej »

zobacz więcej
Gdzie i kiedy wynajać jacht na otwarcie sezonu żeglarskiego

Inspirujemy: gdzie i kiedy warto wynająć jacht na rozpoczęcie sezonu żeglarskiego

Początek sezonu żeglarskiego gdzieś na południu Europy. Ta perspektywa kusi wielu z nas. Spragnieni... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU